Ситуація. Правилами внутрішнього трудового розпорядку приватного підприємства встановлено такий режим роботи:
40-годинний робочий тиждень із двома вихідними днями (субота й неділя);
- початок роботи — о 8:00;
- обідня перерва — з 12:00 до 13:00;
- закінчення роботи — о 17:00.
Інженер-програміст відділу програмного забезпечення неодноразово порушував режим роботи, прибуваючи на підприємство близько 9:00. Кожного разу він називав нову причину запізнення. Ні низка виховних бесід із керівником, ні оголошення догани не дали бажаного результату. Працівник — хороший фахівець. Роботодавець звільняти його не збирається, а хоче вплинути на поведінку порушника, зменшивши йому заробітну плату (тобто заплатити заробітну плату пропорційно відпрацьованому часу). Працівникові встановлено посадовий оклад у розмірі 4000 грн.
Запитання. Як оплатити працю працівника?
Статтею 142 КЗпП передбачено, що трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях (далі — підприємство) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу (далі — роботодавець) і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на основі типових правил.
Згідно зі статтею 57 КЗпП час початку й закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства.
Пунктом 2 частини першої статті 29 КЗпП передбачено, що роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором до початку роботи за укладеним трудовим договором.
Порушення працівником правил внутрішнього трудового розпорядку без поважних причин є порушенням трудової дисципліни, за яке роботодавець може застосувати до нього заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.
До загального кола працівників відповідно до частини першої статті 147 КЗпП за порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише один із таких заходів стягнення: догану або звільнення.
Якщо працівник порушив правила внутрішнього трудового розпорядку без поважних причин уперше, роботодавець може оголосити йому догану.
Якщо працівник порушив правила внутрішнього трудового розпорядку без поважних причин після оголошення йому догани, яку не було знято, його можна звільнити з ініціативи роботодавця відповідно до пункту 3 статті 40 КЗпП.
Якщо працівник був відсутній на роботі більше 3 год. протягом робочого дня без поважних причин (вчинив прогул), його можна звільнити з ініціативи роботодавця відповідно до пункту 4 статті 40 КЗпП.
|
Микола БОЙКО, доцент Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвокат |