Штраф за непроведення індексації зарплати — 37 230 грн за кожного працівника
Новини
02.05.2018
Штраф за непроведення індексації зарплати — 37 230 грн за кожного працівника
Держпраці надала роз’яснення з приводу накладання штрафів за порушення проведення індексації зарплати.
Коментар до листа Держпраці від 24.01.2018 р. № 503/4/4.3-дп-18
При встановленні під час проведення інспекційного відвідування Держпраці порушення Порядку від 17.07.2003 № 1078 щодо індексації зарплати у інспектора праці будуть підстави для застосування штрафів до порушників. Ними будуть як сам роботодавець, так і його відповідальні посадові особи.
Держпраці наголошує, що таке порушення є недотриманням мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Відповідно за ненарахування та за неправильне нарахування індексації за ст. 265 КЗпП накладається штраф у десятикратному розмірі мінзарплати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (у 2018 році — 37 230 грн).
Звісно, якщо це порушення буде виправлено до перевірки від Держпраці, санкції застосовуватися не повинні. А ось якщо його знайдуть інспектори, на жаль, виправитись за наслідками перевірки без штрафу не вийде.
Виконання припису Держпраці щодо таких порушень не звільняє від сплати фінштрафу. Згідно з п. 29 Порядку від 26.04.2017 № 295 за недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці нарахування штрафів відбувається одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень.
Аналогічне правило стосується і відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати (незалежно від того, що порушення було виправлено за наслідками перевірки на виконання припису Держпраці). А ось щодо решти порушень законодавства з праці, при виконанні припису щодо інших виявлених порушень фінштрафу не буде. Це встановлено п. 27 Порядку № 295.
А що як припис інспектора з праці не було виконано?
За це відповідальних посадових осіб та фізосіб-роботодавців чекатиме адмінштраф. Відповідно до вимог ст. 188-6 КУпАП передбачено накладення штрафу від 50 до 100 н.м.д.г. (від 850 до 1700 грн).
Але припис можна й оскаржити. За роз’ясненням Держпраці на це у роботодавця є 10 днів від дати тримання припису. Оскарження надсилається до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці.
А от у разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене до керівника або заступника керівника Держпраці.
Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.