Чи повинен роботодавець продовжувати або переносити на інший період щорічну відпустку працівника на кількість днів хвороби, що припали на цю відпустку згідно з листком непрацездатності, виданим з порушеннями, які так і не були виправлені і через які допомога по тимчасовій непрацездатності за цим листком не призначалася?
Чи підлягає продовженню або перенесенню на інший період щорічна відпустка працівника на кількість днів хвороби, що припали на цю відпустку згідно з листком непрацездатності, за яким хвороба настала унаслідок алкогольного сп’яніння?
Консультує Міністерство соціальної політики України
Згідно зі статтею 11 Закону України «Про відпустки» щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої в установленому порядку.
Вимоги до заповнення листка непрацездатності призначені Інструкцією, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я, Міністерства праці та соціальної політики, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406. Обов’язок щодо перевірки правильності заповнення листка непрацездатності покладено на комісії із соціального страхування, створені роботодавцями.
Відповідно до п. 2.10 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455, у разі тимчасової непрацездатності, зумовленої захворюванням або травмою, внаслідок алкогольного, токсичного сп’яніння чи дії наркотиків видається листок непрацездатності з обов’язковою позначкою про це в ньому.
Таким чином, виданий працівникові належним чином оформлений листок непрацездатності є підставою для продовження чи перенесення щорічної відпустки незалежно від причин непрацездатності.
Відповідно щорічна відпустка працівника не продовжується і не переноситься, якщо вона припала на період непрацездатності, належним чином не засвідченої (відсутні підписи, печатки тощо).
Книга обліку щорічних і додаткових відпусток працівників містить рекомендації щодо її ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також задля використання її даних для підготовки квартальної і річної звітності.