Якщо упродовж робочого часу працівник не виконував своїх трудових обов’язків, чи можна за це його покарати і як?
Консультує Міністерство соціальної політики України
За статтями 147–148 КЗпП за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення, як догана або звільнення.
Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну може бути передбачено для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше від одного місяця з дня його виявлення, не враховуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.
Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше від шести місяців з дня вчинення проступку.
Відповідно до ст. 149 КЗпП до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмового пояснення.
За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.
Під час обрання виду стягнення власник або уповноважений ним орган має враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку, і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких учинено проступок, і попередню роботу працівника.
Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під підпис.
Якщо впродовж одного року з дня накладення дисциплінарного стягнення працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.
Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж був сумлінним працівником, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.
Упродовж строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються (ст. 152 КЗпП).
Видання для кадровиків
Анна Нікитко