Чи потрібно нараховувати 10% доплату від посадового окладу за використання дезінфікуючих засобів санітаркам в аптеках / аптечних пунктах? Атестація робочих місць на підприємстві не проводиться. Чи потрібно в лютому нарахувати таку доплату за січень, якщо в січні нарахувань не було? Чи поширюється дія пп. 3.4.7 Наказу № 308/519 для підприємств не бюджетної сфери?
Доплата працівникам, які використовують у роботі дезінфікуючі засоби, а також тим, що зайняті прибиранням туалетів у розмірі 10% посадового (місячного) окладу встановлені постановою Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 р. № 1298 (далі — Постанова № 1298).
На виконання вищеназваної постанови видано і наказ Міністерства праці та соціальної політики і Міністерства охорони здоров’я «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» від 05.10.2005 р. № 308/519 (далі — Умови № 308/519), у якому теж зазначені вимоги в межах встановленого фонду оплати праці встановлювати ці доплати.
Ці Умови розроблені і застосовуються при обчисленні заробітної плати, зокрема, працівників сфери охорони здоров’я та соціального захисту населення України незалежно від підпорядкування. Отже обов’язковою для виконання вони є і для підприємств які не відносяться до бюджетної сфери.
Підпунктом 3.4.7 Умов № 308/519 працівникам (у т. ч. молодшим медичним сестрам), які використовують у роботі дезінфікуючі засоби, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів, установлюється доплата в розмірі 10% посадового окладу (тарифної ставки). Для встановлення доплати за використання в роботі дезінфікуючих засобів і за прибирання туалетів проведення атестації робочих місць за умовами праці не вимагається.
Відповідно до ст. 97 КЗпП і ст. 15 Закону про оплату праці підприємства мають право самостійно в колективному договорі встановлювати умови та розміри оплати праці працівників із дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством. Аналогічну норму про те, що колективним договором установлюються зокрема розміри заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій тощо) містить і ст. 7 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 р. № 3356-XII.
Отже, на підприємствах бюджетної сфери та підприємствах сфери охорони здоров’я та соціального захисту населення України незалежно від підпорядкування, працівникам, що використовують у роботі дезінфікуючі засоби та прибирають туалети, має бути встановлена доплата в розмірі 10% посадового (місячного) окладу.
На інших підприємствах, які не відносяться до сфери охорони здоров’я та соціального захисту населення розмір такої доплати має визначатися безпосередньо в колективному договорі або у Положенні про оплату праці працівників підприємства. При визначенні такої доплати у колдоговорі або у Положенні, підприємства можуть керуватися Умовами № 308/519. Окрім того, незалежно від форми власності, на підприємстві слід затвердити конкретний перелік посад працівників, які застосовують у роботі дезінфікуючі засоби, за що їм потрібно доплачувати. Також виконання робіт із дезінфікуючими засобами має бути передбачено посадовими (трудовими) обов’язками працівників.
Зважаючи на вище наведені норми, вважаємо, що на підприємстві санітаркам, які використовують у роботі дезінфікуючі засоби, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів, доплата в розмірі 10% посадового окладу (тарифної ставки) встановлюватися якщо це передбачено колективним договором підприємства.
Оскільки така доплата не є обов’язковою для підприємства, то за січень підприємство має її не донарахувати.
Видання для кадровиків
Ганна Шкуренкова