Відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, до трудової книжки вносяться:
- відомості про працівника: прізвище, ім’я та по батькові, дата народження;
- відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення;
- відомості про нагородження і заохочення (про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіхи в роботі та інші заохочення, відповідно до чинного законодавства України)
КЗпП України не дає визначення заохочень та не наводить їх переліку. Однак, встановлює дві форми заохочення працівників: за успіхи в роботі (стаття 143 КЗпП) та за особливі трудові заслуги (стаття 146 КЗпП). Отже, питання заохочення належать до сфери локального правового регулювання.
Саме у локальних актах можуть встановлюватися види заходів заохочення. Таким чином, питання мотивації працівників повністю регулюється внутрішніми документами підприємства: колективним договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Слід зазначити, що Типовими правилами внутрішнього трудового розпорядку, затвердженими Постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 20 липня 1984 року № 213 (пункт 21) передбачено перелік заходів заохочення, які можуть використовуватися на всіх підприємствах. Зокрема, до них належать:
а) оголошення подяки;
б) видача премії;
в) нагородження цінним подарунком;
г) нагородження почесною грамотою;
д) занесення до Книги пошани, на Дошку пошани.
Правилами внутрішнього трудового розпорядку можуть бути передбачені також і інші заохочення.
|
Наталія Федорова, головний експерт Єдиної електронної системи «КАДРОВИК-онлайн», фахівець із питань трудових відносин |