Типова кваліфікаційна характеристика на посаду начальника відділу кадрів, наведена нижче, міститься у Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» (Розділ 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців») Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, що розроблений та затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336.
Також наведемо зразок посадової інструкції начальника відділу кадрів, розробленої на основі вищезазначеної типової кваліфікаційної характеристики та загальних положень Випуску 1 Довідника.
НАЧАЛЬНИК ВІДДІЛУ КАДРІВ
Завдання та обов’язки
— Очолює роботу із забезпечення підприємства працівниками потрібних професій, спеціальностей і кваліфікації згідно з цілями, стратегією та профілем підприємства, зовнішніми та внутрішніми умовами його діяльності, які змінюються, із формування і ведення банку даних про кількісний та якісний склад кадрів, його розвиток та рух.
— Керує розробленням перспективних і річних планів комплектування підприємства персоналом з урахуванням перспектив його розвитку, змін складу працюючих у зв’язку з упровадженням нової техніки та технології, механізації та автоматизації виробничих процесів, а також пуском виробничих об’єктів.
— Організовує розроблення прогнозів, визначення поточної і перспективної потреби в кадрах і джерел її задоволення на основі вивчення ринку праці, встановлення прямих зв’язків з навчальними закладами і службами зайнятості, контактів з підприємствами аналогічного профілю, інформування робітників підприємства про наявні вакансії, використання засобів масової інформації для розташування об’яв про наймання працівників.
— Бере участь у розробленні кадрової політики і кадрової стратегії підприємства.
— Вирішує питання найму, звільнення, переведення працівників, контролює їх розстановку і правильність використання у підрозділах підприємства.
— Забезпечує приймання, розміщення молодих працівників згідно з одержаною в навчальному закладі професією і спеціальністю, спільно з керівниками підрозділів і громадськими організаціями здійснює проведення їх стажування та виховної роботи.
— Здійснює роботу з добору, відбирання і розставлення кадрів на основі оцінювання їх кваліфікації, особистих і ділових якостей; контролює правильність використання працівників у підрозділах підприємства.
— Здійснює планомірну роботу зі створення резерву для висування на підставі таких організаційних форм, як планування ділової кар’єри, підготовка кандидатів на висування за індивідуальними планами, ротаційне пересування керівників і спеціалістів, навчання на спеціальних курсах, стажування на відповідних посадах.
— Бере участь в атестації, розробленні заходів щодо реалізації рекомендацій атестаційних комісій, визначає коло працівників, які підлягають черговій та повторній атестації, забезпечує підготовку необхідних документів.
— Організовує своєчасне оформлення приймання, переведення і звільнення працівників згідно з трудовим законодавством, положеннями, інструкціями і наказами керівника підприємства, облік особового складу, видавання довідок про теперішню і минулу трудову діяльність працюючих, збереження і заповнення трудових книжок та ведення встановленої документації з кадрів, а також підготовку матеріалів для рекомендації працівників до заохочень та винагород.
— Забезпечує підготовку документів з пенсійного страхування, а також документів необхідних для призначення пенсій працівникам підприємства і їх сім’ям, а також подання їх до органів соціального забезпечення.
— Організовує розроблення і реалізацію заходів, спрямованих на вдосконалення керування кадрами на основі впровадження відповідної підсистеми «АСУ-кадри» системи добору, розстановки кадрів, яка забезпечує відбір найбільш підготовлених працівників для ефективного виконання ними своїх обов’язків, профвідбір та профадаптацію кадрів, їх професійно-кваліфікаційне просування.
— Здійснює методичне керівництво роботою інспекторів з кадрів підрозділів підприємства, контролює виконання керівниками підрозділів постанов, наказів і розпоряджень з питань роботи з кадрами.
— Вживає заходів щодо вдосконалення форм і методів роботи з кадрами.
— Вивчає та узагальнює підсумки роботи з кадрами, аналізує причини плинності, прогулів та інших порушень трудової дисципліни, готує пропозиції щодо усунення виявлених недоліків, закріплення кадрів, вживає заходів щодо працевлаштування вивільнених працівників.
— Здійснює зв’язок з іншими підприємствами в питаннях добору кадрів.
— Організовує табельний облік, складання і виконання графіків відпусток, контроль за станом трудової дисципліни в підрозділах підприємства і додержанням працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку, розроблює заходи щодо поліпшення трудової дисципліни, зниження витрат робочого часу, контролює їх виконання.
— Забезпечує складання встановленої звітності з обліку особового складу та роботи з кадрами.
— Керує працівниками відділу.
Повинен знати:
— законодавчі і нормативні акти, методичні матеріали з управління персоналом; трудове законодавство;
— структуру і штат підприємства;
— його профіль, спеціалізацію і перспективи розвитку;
— кадрову політику і стратегію підприємства;
— порядок складання прогнозів, визначення перспективної і поточної потреби у кадрах; джерела забезпечення підприємства кадрами;
— стан ринку праці;
— системи і методи оцінювання персоналу;
— методи аналізу професійно-кваліфікаційної структури кадрів;
— порядок оформлення, ведення і збереження документації, пов’язаної з кадрами і їх рухом;
— порядок формування і ведення банку даних про персонал підприємства;
— організацію табельного обліку;
— методи обліку руху кадрів, порядок складання встановленої звітності;
— можливості використання сучасних інформаційних технологій у роботі кадрових служб;
— передовий вітчизняний і світовий досвід роботи з персоналом;
— основи профорієнтаційної роботи;
— порядок розроблення планів комплектування підприємства кадрами;
— положення про порядок призначення та виплати державної допомоги;
— порядок оформлення приймання, переведення та звільнення працівників, ведення і зберігання їх трудових книжок та особових справ, оформлення пенсій працівникам підприємства та їх сім’ям;
— організацію табельного обліку;
— методи обліку просування кадрів, порядок складання встановленої звітності;
— основи профорієнтаційної роботи;
— основи соціології, психології праці, економіки, організації виробництва та управління;
— трудове законодавство;
— засоби обчислювальної техніки, комунікацій і зв’язку.
Кваліфікаційні вимоги
Повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи з управління персоналом — не менше 2 років.
ЗАТВЕРДЖУЮ
Директор підприємства
____________________
(назва підприємства)
___________ П. П. Марченко
«_____» _____________ 2006 р.
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ
начальника відділу кадрів
1. Загальні положення
Начальник відділу кадрів призначається на посаду та звільняється з неї наказом директора підприємства _____________________ (назва підприємства).
Начальник відділу кадрів підпорядкований директору підприємства.
У своїй діяльності начальник відділу кадрів керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, статутом підприємства, положенням про Відділ кадрів, правилами внутрішнього трудового розпорядку і іншими нормативними актами, а також цією Інструкцією.
2. Завдання та обов’язки
Начальник відділу кадрів:
— організовує роботу із забезпечення підприємства працівниками потрібних професій, спеціальностей і кваліфікації згідно з цілями, стратегією та профілем підприємства, зовнішніми та внутрішніми умовами його діяльності, які змінюються, із формування і ведення банку даних про кількісний та якісний склад кадрів, його розвиток та рух;
— керує розробленням перспективних і річних планів комплектування підприємства персоналом з урахуванням перспектив його розвитку, змін складу працюючих у зв’язку з упровадженням нової техніки та технології, механізації та автоматизації виробничих процесів, а також пуском виробничих об’єктів;
— організовує розроблення прогнозів, визначення поточної і перспективної потреби в кадрах і джерел її задоволення на основі вивчення ринку праці, встановлення прямих зв’язків з навчальними закладами і службами зайнятості, контактів з підприємствами аналогічного профілю, інформування робітників підприємства про наявні вакансії, використання засобів масової інформації для розташування об’яв про наймання працівників;
— бере участь у розробленні кадрової політики і кадрової стратегії підприємства;
— вирішує питання найму, звільнення, переведення працівників, контролює їх розстановку і правильність використання у підрозділах підприємства;
— забезпечує приймання, розміщення молодих працівників згідно з одержаною в навчальному закладі професією і спеціальністю, спільно з керівниками підрозділів і громадськими організаціями здійснює проведення їх стажування та виховної роботи;
— здійснює роботу з добору, відбирання і розставлення кадрів на основі оцінювання їх кваліфікації, особистих і ділових якостей;
— контролює правильність використання працівників у підрозділах підприємства;
— здійснює планомірну роботу зі створення резерву для висування на підставі таких організаційних форм, як планування ділової кар’єри, підготовка кандидатів на висування за індивідуальними планами, ротаційне пересування керівників і фахівців, навчання на спеціальних курсах, стажування на відповідних посадах;
— бере участь в атестації, розробленні заходів щодо реалізації рекомендацій атестаційних комісій, визначає коло працівників, які підлягають черговій та повторній атестації, забезпечує підготовку необхідних документів;
— організовує своєчасне оформлення приймання, переведення і звільнення працівників згідно з трудовим законодавством, положеннями, інструкціями і наказами керівника підприємства, облік особового складу, видавання довідок про теперішню і минулу трудову діяльність працюючих, збереження і заповнення трудових книжок та ведення встановленої документації з кадрів, а також підготовку матеріалів для рекомендації працівників до заохочень та винагород;
— забезпечує підготовку документів з пенсійного страхування, а також документів необхідних для призначення пенсій працівникам підприємства і їх сім’ям, а також подання їх до органів соціального забезпечення;
— організовує розроблення і реалізацію заходів, спрямованих на вдосконалення керування кадрами на основі впровадження відповідної підсистеми «АСУ-кадри» системи добору, розстановки кадрів, яка забезпечує відбір найбільш підготовлених працівників для ефективного виконання ними своїх обов’язків, профвідбір та профадаптацію кадрів, їх професійно-кваліфікаційне просування;
— здійснює методичне керівництво виконання керівниками структурних підрозділів постанов, наказів і розпоряджень з питань роботи з кадрами;
— вживає заходів щодо вдосконалення форм і методів роботи з кадрами. Вивчає та узагальнює підсумки роботи з кадрами, аналізує причини плинності, прогулів та інших порушень трудової дисципліни, готує пропозиції щодо усунення виявлених недоліків, закріплення кадрів, вживає заходів щодо працевлаштування вивільнених працівників. Здійснює зв’язок з іншими підприємствами в питаннях добору кадрів;
— організовує табельний облік, складання і виконання графіків відпусток, контроль за станом трудової дисципліни в структурних підрозділах підприємства і додержанням працівниками правил внутрішнього трудового розпорядку;
— розроблює заходи щодо поліпшення трудової дисципліни, зниження витрат робочого часу, контролює їх виконання;
— забезпечує складання встановленої звітності з обліку особового складу та роботи з кадрами;
— керує працівниками відділу.
3. Права
Начальник відділу кадрів має право:
— представляти підприємство в інших організаціях з питань, які входять до компетенції Відділу за дорученням директора підприємства або його заступника;
— одержувати у встановленому порядку від працівників апарату управління підприємства інформацію, документи, необхідні для виконання покладених на Відділ обов’язків;
— перевіряти роботу з кадрів у структурних підрозділах апарату управління підприємства;
— вносити пропозиції керівництву підприємства щодо заходів покращення роботи з кадрами.
4. Відповідальність
Згідно з чинним законодавством начальник відділу кадрів несе повну відповідальність за якісне і своєчасне виконання покладених на нього завдань і функцій, передбачених Положенням про відділ кадрів та цією Інструкцією.
5. Повинен знати
Начальник відділу кадрів повинен знати:
— законодавчі і нормативні акти, методичні матеріали з управління персоналом;
— трудове законодавство; структуру і штат підприємства;
— його профіль, спеціалізацію і перспективи розвитку;
— кадрову політику і стратегію підприємства;
— порядок складання прогнозів, визначення перспективної і поточної потреби у кадрах;
— джерела забезпечення підприємства кадрами;
— стан ринку праці;
— системи і методи оцінювання персоналу;
— методи аналізу професійно-кваліфікаційної структури кадрів;
— порядок оформлення, ведення і збереження документації, пов’язаної з кадрами і їх рухом;
— порядок формування і ведення банку даних про персонал підприємства;
— організацію табельного обліку;
— методи обліку руху кадрів, порядок складання встановленої звітності;
— можливості використання сучасних інформаційних технологій у роботі кадрових служб;
— передовий вітчизняний і світовий досвід роботи з персоналом;
— основи профорієнтаційної роботи;
— порядок розроблення планів комплектування підприємства кадрами;
— положення про порядок призначення та виплати державної допомоги;
— порядок оформлення приймання, переведення та звільнення працівників, ведення і зберігання їх трудових книжок та особових справ, оформлення пенсій працівникам підприємства та їх сім’ям;
— організацію табельного обліку;
— методи обліку просування кадрів, порядок складання встановленої звітності;
— основи профорієнтаційної роботи;
— основи соціології, психології праці, економіки, організації виробництва та управління; трудове законодавство; засоби обчислювальної техніки, комунікацій і зв’язку.
6. Кваліфікаційні вимоги
Начальником відділу кадрів призначається особа, яка має повну вищу освіту відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) та стаж роботи з управління персоналом — не менше 2 років.
7. Взаємовідносини (зв’язки) за посадою
1. У відділі організації праці отримує штатний розпис і зміни до нього та зміни в структурі підприємства.
2. Відділу бухгалтерського обліку та звітності надає копії наказів про звільнення, прийняття і переміщення за посадами.
____________________________
(підпис начальника відділу кадрів)