Нагадуємо, що з 4 липня 2015 року змінено порядок розрахунку лікарняних та декретних виплат працівникам, про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України від 26.06.2015 р. № 439. Документом в новій редакції викладається Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат по загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.
Отже розрахуємо лікарняні:
Крок 1
Розрахуйте середньоденну зарплату (ЗПСЕРЕД):
ЗПСЕРЕД = ЗП / (КДТВ – КДПП),
де:
- ЗП — нарахована за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплата, з якої сплачено ЄСВ (з урахуванням пункту 29). Не враховується у розрахунку лікарняні та декретні. Хоча ці виплати й обкладаються ЄСВ, вони нараховані за дні, не відпрацьовані застрахованою особою з поважної з позиції Порядку № 1266 причини;
- КДТВ — календарні дні зайнятості (період перебування у трудових відносинах) у розрахунковому періоді;
- КДПП — календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин. Місяці розрахункового періоду (з 1-го до 1-го числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.
Важливо!
- Згідно з п. 32 Порядку № 1266 середню зарплату для розрахунку декретних та лікарняних роботодавець обчислює на підставі відомостей, які включаються до звіту за формою № Д4, який щомісячно подає до органу ДФС.
- Святкові і не робочі дні не виключаються з розрахункового періоду.
Зверніть увагу! Дія обмеження (п. 4 Порядок № 1266): показник ЗП СЕРЕД не може перевищувати МВБН: 30,44, де МВБН — максимальна величина бази нарахування ЄСВ в останньому місяці розрахункового періоду.
Крок 2
Визначте денну виплату виходячи з розміру страхового стажу (тільки для звичайних лікарняних):
ДВ = ЗП СЕРЕД х %оплати,
де %оплати — це відсоток середньої зарплати (доходу) залежно від страхового стажу для нарахування виплат з тимчасової непрацездатності.
Важливо!
- Починаючи з 04.07.2015 року процентовка оплати всіх днів хвороби (як перших 5, так і починаючи з 6-го дня) однакова і становить: 50% — за страхового стажу до 3-х років; 60% — від 3-х до 5 років; 70% від 5-8 років; 100% — понад 8 років, а також деяким категоріям незалежно від розміру страхового стажу згідно з пунктом 5 частини 1 статті 24 Закону про соцстрахування (чорнобильці 1-3 категорії, донори, учасники бойових дій та інші).
- Дні відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (декретні) оплачують у розмірі 100% середнього заробітку незалежно від розміру страхового стажу, тому тут ДВ = ЗПСЕРЕД.
Крок 3
Розрахуйте суму виплати (В) за період непрацездатності:
В = ДВ х КДОПЛАТА,
де КДОПЛАТА — кількість календарних днів, які підлягають оплаті:
- для хвороби — календарні дні, що припадають на період тимчасової непрацездатності згідно з листком непрацездатності;
- для відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами — календарні дні такої відпустки згідно з листком непрацездатності.
Святкові і неробочі дні також враховуються під час підрахунку календарних днів тимчасової непрацездатності.
Увага! Дія обмеження (п. 2 Порядку № 1266):
- для лікарняних: показник В у розрахунку на місяць не може перевищувати МВБН;
- для допомоги по вагітності та пологах: показник В у розрахунку на місяць не може перевищувати МВБН і не може бути меншим, ніж розмір мінімальної зарплати, встановлений на час настання страхового випадку.
ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві