Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі
  СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Опитування
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку

Facebook
Реклама
Реклама
Повідомлення про прийняття на роботу: що змінилося у новій формі?
Новини / Моніторинг законодавства
10.01.2022
Повідомлення про прийняття на роботу: що змінилося у новій формі?
 

Нагадаємо, що постановою КМУ від 28.12.2021 р. № 1392 внесено зміни до постанов КМУ від 17.06.2015 р. № 413 і від 17.04.2019 р. № 328. Зокрема, оновлено форму повідомлення про прийняття на роботу. Постанова набрала чинності 5 січня 2022 року.

Тож давайте розглянемо докладно, що змінилося, чому і як тепер складати цей документ.

В яких випадках слід подавати повідомлення?

У статті 24 КЗпП зазначається, що працівник не може бути допущений до роботи без:

 • укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу,
 • та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

Тобто поки повідомлення про прийняття не подано (зауважимо — не подано правильно!), працівника до роботи допустити не можна. Якщо ж допустити, це вважатиметься іншим порушенням законодавства з праці, і кожен такий випадок загрожуватиме окремим штрафом в розмірі 1 мінімальної зарплати (ст. 265 КЗпП). А відповідальним посадовим особам не слід забувати про адміністративний штраф, встановлений ст. 41 КУпАП за інші порушення вимог законодавства про працю, у розмірі від 30 до 100 нмдг (510 грн — 1700 грн).

Спосіб подання повідомлення

Ця зміна стосується усіх роботодавців! З 5 січня виключно в паперовій формі повідомлення більше не подається!

Було Стало
Установити, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається роботодавцем (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:
• засобами електронного зв’язку з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг;
• на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
• на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.
Установити, що повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту подається роботодавцем (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
За відсутності технічної можливості подання повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту засобами електронного зв’язку в електронній формі таке повідомлення подається у формі документа на папері згідно з додатком разом з копією в електронній формі.

Тож тепер, якщо і подаватимемо повідомлення на папері, то лише з копією в електронній формі.

Що змінилося у формі повідомлення?

З 5 січня цей документ має таку назву «Повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту». Тож з назви зрозуміло, що про укладення гіг-контрактів в межах «Дія Сіті» теж треба буде повідомляти.

Нагадаємо, що гіг-контракт — це цивільно-правовий договір, за яким гіг-спеціаліст зобов’язується виконувати роботи та/або надавати послуги відповідно до завдань резидента «Дія Сіті» як замовника, а резидент «Дія Сіті» зобов’язується оплачувати виконані роботи та/або надані послуги і забезпечувати гіг-спеціалісту належні умови для виконання робіт та/або надання послуг, а також соціальні гарантії.

Змінено й вступну частину документа і звучить вона так:, відповідно до частини третьої статті 24 Кодексу законів про працю «та ч. 1 ст. 23 Закону про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Ця метаморфоза також пов’язана з тими ж гіг-контрактами.

Усі графи повідомлення пронумеровано:

 1. Тип повідомлення (початкове, скасовуюче).
 2. Код згідно з ЄДРПОУ/ реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта*
 3. Найменування / прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) страхувальника.
 4. Порядковий номер.
 5. Категорія особи:
  1 — наймані працівники за основним місцем роботи;
  2 — працівники за сумісництвом;
  3 — гіг-спеціалісти за гіг-контрактом;
  4 — працівники на підставі цивільно-правових договорів (мабуть, коли створювали нове Повідомлення про прийняття не взяли до уваги, що такі поняття як «працівник за ЦПХ» існувати поряд не можуть).
 6. Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта*
 7. Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).

Довідково: цей номер є незмінним протягом усього життя громадянина, генерується автоматично у разі оформлення одного з біометричних документів, такого як ID-картка або паспорт громадянина України для виїзду за кордон. УНЗР прописаний у біометричному паспортному документі, складається він із 13 цифр, представлених двома послідовностями з восьми та п’яти цифр, розділених текстовим символом «-».

У разі втрати паспортного документа відомості щодо УНЗР можна отримати за заявою, поданою особисто або законним представником до будь-якого підрозділу міграційної служби.

На ID-картці УНЗР знаходиться внизу з правої сторони та складається з послідовності восьми та п’яти цифр. Перші 8 цифр — це дата народження у форматі «рік народження, місяць і дата». Далі йде чотиризначний код від 0001 до 9999 (для чоловіків код непарний і розпочинається з цифр — 0001, для жінок — парний — 0002.

 1. Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) застрахованої особи.
 2. Номер наказу або розпорядження про прийняття на роботу/укладення гіг-контракту.
 3. Дата видання наказу або розпорядження про прийняття на роботу/укладення гіг-контракту.
 4. Дата початку роботи/початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом.
 5. Дата формування повідомлення у страхувальника.

Покажемо, як заповнювати повідомлення, у зразку.

Якщо повідомлення подане, але працівник не приступив до роботи

Якщо роботодавцем було подано повідомлення про прийняття працівника на роботу, але працівник так i не приступив до виконання обов’язків, то, на думку автора, роботодавцем подається повідомлення про прийняття працівника на роботу за типом «скасовуюче». Наказ про скасування наказу про прийняття працівника на роботу видається на підставі заяви такого працівника або акта про відмову приступити до роботи.

На жаль, Постановою № 413 не визначено особливостей подання скасовуючого повідомлення. Тому, чи обов’язково подавати таке скасування в цьому випадку? Ні, хоча це було б логічним кроком роботодавця.

Чи зможуть інспектори Держпраці оштрафувати за неподання скасовуючого повідомлення (або, навпаки, за його зайве, на їхню думку, подання)? На практиці штрафні санкції у розмірі 1 МЗП за порушення інших вимог трудового законодавства, передбачені ст. 265 КЗпП, застосовуються у разі неподання чи несвоєчасного подання повідомлення про прийняття працівника на роботу лише з позначкою «початкове».

А у ситуації, коли працівник відмовляється писати заяву на відкликання заяви про звільнення, на думку автора, роботодавцю необхідно:

 • скласти акт про відмову приступити до роботи;
 • видати наказ про скасування наказу про прийняття на роботу (примірний текст наказу:

«У зв’язку з відмовою ПІБ приступити до роботи з р. наказую:
скасувати наказ «Про прийняття на роботу (ПІБ)» № ___ від _____ р.;
головному бухгалтеру ПІБ подати до Державної фіскальної служби скасовуюче повідомлення про прийняття на роботу.
Підстава: акт про відмову приступити до роботи № ___ від ______ р.)»;

 • подати до ДПС повідомлення (у графі 2 у рядку «Тип» поставити позначку «скасовуюче»), у якому повторити відомості, які були зазначені в «початковій» формі щодо цього працівника.

Зауважимо також: якщо працівник не приступив фактично до роботи, а відразу надав відмову, оплачувати зарплату за цей день немає необхідності, оскільки працівник свої трудові обов’язки не виконував та зі свого бажання (або інших причин, які завадили йому приступити до роботи, проте у яких немає вини роботодавця). Але слід зауважити, що для цього має бути заява про відмову приступати до роботи.

Вас може зацікавити

Книга обліку
наказів з персоналу
 

Придбати

Журнал
«КАДРОВИК.UA»
 

Придбати

Книга обліку
руху трудових книжок
і вкладишів до них

Придбати

 
Дебет-КредитПереглядів: 1368 Надіслати другу Версія для друку
 
Дивіться також:
Додаткові трудові правила під час війни, передбачені законопроектом щодо оптимізації трудових відносин
Як повинні зберігатися трудові книжки під час війни?
Оплата праці під час війни
Чи можна на час відпуски держслужбовця призначити іншого?
Які особливості призупинення дії трудового договору? Чи можна працювати у іншого роботодавця?
Прийнято за основу законопроект щодо спрощення регулювання трудових відносин
Прийнято Закон щодо посилення захисту прав працівників
Прийнято за основу законопроект щодо оптимізації трудових відносин
Призупинення дії трудового договору з мобілізованим працівником
Як оформити лікарняний працівникам, які перебувають за кордоном?
Як оплачується працівнику-донору день здавання крові під час простою?
Чи слід платити лікарняні при призупиненні діяльності підприємства?
Чи зараховується пільговий стаж у разі неритмічної роботи підприємства в умовах військового стану?
Компенсація роботодавцям за працевлаштування переселенців: найпоширеніші запитання
Затверджено форму витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності
Дерадянізація КЗпП: аналіз Закону № 2215
Неоплачувана відпустка під час війни за ініціативою роботодавця
Держпраці розширює сферу надання консультаційної підтримки на всіх роботодавців
Як звільнити тимчасових працівників, при виході на роботу постійного працівника з декрету?
Небезпечне відрядження під час війни: чи може працівник відмовитись?
Щодо скасування доплат, надбавок, премій у військовий час
Дерадянізація законодавства: підписано та опубліковано закон
Діє спрощена процедура отримання статусу безробітного
Статус внутрішньо переміщеної особи в Україні: заходи підтримки
У працівника закінчився контракт, але він продовжує воювати: які дії роботодавця?
Чи можна поновити призупинені трудові відносини з працівником?
Тепер подати заяву на компенсацію за працевлаштування переселенців роботодавці можуть в «Дії»
Скільки часу в день можуть працювати за сумісництвом вимушені переселенці?
Скорочення штату або чисельності працівників в умовах воєнного стану
Простій під час воєнного стану: причини і особливості
Що роботи, якщо е-лікарняний не змінив свій статус із «закритий» на «готово до сплати» попри вичерпання строків?
Воєнний стан: деякі особливості оформлення трудових відносин
Що робити роботодавцю, якщо нічим платити зарплату працівникам під час війни?
Як оформити відсутність працівника, який залишив своє місце роботи через війну?
Чи можлива відпустка тривалістю більше 24 днів з ініціативи роботодавця?
Мобілізовані та добровольці тероборони: кадровий облік
Звільнення працівника за власним бажанням в умовах воєнного стану
Чи треба в трудовому договорі зазначати, що це місце роботи є основним?
Уточнення Порядку бронювання військовозобов’язаних
Чи перевіряє Держпраці дотримання всіх вимог інструкції про ведення трудових книжок?
Чи можна призупинити дію трудового договору з одинокою матір’ю?
Звільнення від військової служби деяких категорій громадян
Достроковий вихід на пенсію: відновлено законодавчі норми
Що таке характеристика з місця роботи та навіщо потрібна?
Що змінили в Порядку № 100: аналіз на прикладах
Які наслідки від застосування опції призупинення трудового договору?
Правила віддаленої роботи держпідприємств у період воєнного стану
Порушення законодавства у воєнний час: яка відповідальність роботодавця?
Чи враховують період призупинення трудового договору до стажу для щорічної основної відпустки?
Змінилися Правила організації діловодства та архівного зберігання документів
Всі новини
Реклама
Видання для професіоналів
Опитування
Нужна ли вам «белая» зарплата?
Да, без нее не получишь кредит и приличную пенсию
Лучше большая «черная», а о старости позабочусь сам
Для людей это лучше, а для малого бизнеса — крах
Мне все равно, лишь бы платили

Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2022 © МЕДІА-ПРО
2022 © HR-Ліга

Copyright © 2005–2022 HR-Ліга
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com