Главная  Карта сайта  Размещение рекламы на портале
  СООБЩЕСТВО КАДРОВИКОВ И СПЕЦИАЛИСТОВ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПЕРСОНАЛОМ
Добро пожаловать
  УПРАВЛЕНИЕ ПЕРСОНАЛОМ
  Новости
  Библиотека статей
  Нормативная база
  Образцы документов
  Производств. календарь
  Книжная полка
  Кто есть кто
  Глоссарий
  События
  Опросы
  Размещение рекламы
  Наши партнеры
  Форум
Новые материалы
Подписаться на рассылку





Facebook
Календарь событий
Август 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Сентябрь 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Все события
Реклама
Невчасно повідомили працівника про зменшення зарплати: які наслідки?
Новости / Мониторинг законодательства
02.10.2019
Невчасно повідомили працівника про зменшення зарплати: які наслідки?
 

Ст. 103 КЗпП передбачено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

Ст. 103 КЗпП застосовується до відносин, які виникають у зв’язку з запровадженням нових і зміною діючих умов оплати праці. Вона не може застосовуватися у випадках, коли зміна умов оплати праці є лише наслідком зміни змісту трудової функції працівника, його переміщення, переведення на іншу роботу або зміни істотних умов праці працівника.

Так, переведення на іншу нижчеоплачувану роботу допускається за згодою працівника (частина перша ст. 32 КЗпП), за заявою працівника, за наявності медичного висновку (частина перша ст. 170 КЗпП), за пропозицією власника (частина друга ст. 40 КЗпП). В усіх цих випадках ст. 103 КЗпП не може застосовуватися, оскільки застосуванню підлягає частина перша ст. 114 КЗпП. Не може вона застосовуватися і при переміщеннях (ч. 2 ст. 32 КЗпП), оскільки застосуванню підлягає частина друга ст. 114 КЗпП.

Зміни умов оплати праці в бік погіршення, про які власник зобов’язаний повідомити працівника, можуть запроваджуватися законодавством, генеральною, галузевою, регіональною угодою, колективним договором, власником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або іншим уповноваженим трудовим колективом на представництво органом або одностороннє (частина четверта ст. 97 КЗпП). Незалежно від правової форми, у якій провадиться зміна умов оплати праці в бік погіршення (запровадження нових умов оплати праці, які погіршують умови, що діяли раніше), обов’язок повідомлення працівників лежить на власникові. Лише зміна умов оплати праці за згодою між сторонами трудового договору не вимагає спеціального повідомлення працівника, оскільки він одержує відповідну інформацію при укладенні з власником відповідної угоди.

Працівник повинен бути повідомлений про зміни в бік погіршення умов оплати праці, відповідно до яких раніше провадилася оплата його праці, — про зміни тарифної ставки (окладу), доплат, надбавок, форми оплати праці, системи оплати праці, преміальної системи тощо.

Поки не минув двомісячний строк, встановлений ст. 103 КЗпП, на підприємстві не можуть застосовуватися нові (змінені) умови оплати праці, які погіршують становище працівників. Лише Верховна Рада спеціальною нормою може встановити, що погіршення умов оплати праці, що випливають з прийнятого нею закону, підлягають застосуванню до закінчення двомісячного строку. Закон не встановлює форми повідомлення власником працівників про погіршення умов праці. Але в разі спору власник повинен довести, що він цей обов’язок виконав. І виконав його саме щодо працівника (а не трудового колективу або всіх працівників). Тобто при повідомленні працівників про зміну умов праці неперсоніфікованим способом власник повинен мати у своєму розпорядженні докази того, що відповідна інформація була отримана кожним працівником. Тому вивішування нових або змінених положень про умови оплати праці, повідомлення в пресі чи по радіо не може бути достатнім.

Якщо працівник не був вчасно повідомлений про зміну умов оплати праці в бік погіршення, до закінчення зазначеного двомісячного строку діють попередні умови праці. Оскільки нові (змінені) умови праці при цьому в дію не вводяться, одержувана працівником оплата праці відповідно до раніше встановлених умов за своєю юридичною та соціально-економічною природою цілком відповідає поняттю «заробітна плата». Тому вона враховується повністю при обчисленні у відповідних випадках середньої заробітної плати.

Вас може зацікавити

Газета «Кадри і зарплата»

Газета «Кадри і зарплата» — надійний помічник у роботі кадровика та бухгалтера. Наші передплатники двічі на місяць отримують оперативну інформацію про всі зміни в законодавстві, свіжі листи Міністерства соціальної політики України та Державної фіскальної служби України, з питань праці. Наше видання нагадає про строки звітності та сплату податків, надасть консультації з проблемних ситуацій, фахові відповіді досвідчених експертів на актуальні запитання з практичними прикладами та посиланнями на законодавчі акти.

Придбати видання

 

Анна Хоменко

Управління Держпрці

Просмотров: 968 Отправить другу Версия для печати
 

Смотрите также:
Мова трудової книжки
Коли за сумісництво і суміщення карають
На які роботи можна прийняти осіб з інвалідністю?
Підвищення мінімальної зарплати: позиція профспілок
Коригування середнього заробітку для відпускних скасують
Відпустка за власний рахунок у період карантину
Вихідна допомога при звільненні. Що потрібно знати?
Утримання із заробітної плати
ФCC гарантує оплату лікарняних у випадку звільнення під час хвороби
Президент ініціює підвищення мінімальної зарплати з вересня
Оплата праці у разі переведення працівників на неповний робочий час
Право на допомогу по вагітності та пологах, як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом
Чи оплатять лікарняний, виданий в період простою на підприємстві?
Перенесення робочих днів у 2021 році: деталі рішення Мінекономіки
Чи можуть суди встановлювати факт наявності трудового стажу?
Ким може бути використана відпустка по догляду за дитиною?
До уваги працюючих пенсіонерів або тих, хто вирішив працевлаштуватись
Коли є загроза визнання ЦПД з фізособою прихованими трудовими відносинами
Лікарняний по догляду за хворим членом сім’ї
Гарантії виплати зарплати у разі укладення контракту на проходження військової служби
Дитині працівниці виповнюється 15 років у поточному році: що з додатковою відпусткою?
КЗпП хочуть переписати заради збільшення кількості святкових днів
Приймаємо комірника зі строком випробування
В останній робочий день працівник відкрив лікарняний: як його оплачувати?
Начебто й не працював: відпускна компенсація і «карантинна» відпустка
Зарахування строку участі в АТО до пільгового стажу роботи
Права працівника на соціальну відпустку на дітей
Чи є якісь особливі умови прийняття на роботу вагітної жінки?
ООН: законопроект про працю не відповідає міжнародному праву у галузі прав людини
Коли роботодавець відшкодує моральну шкоду за порушення умов праці?
Допомогу по частковому безробіттю пропонується завершити
ПФУ закінчив тестування сервісу «Е-лікарняні»
Перевірки Держпраці: форми актів та приписів планують оновити
Випробувальний термін: особливості встановлення
Права вагітної працівниці, яка перебуває у декретній відпустці
Приймаємо на роботу сезонних і тимчасових працівників
Нюанси надання днів відпочинку донору
Яку максимальну тривалість відпустки працівник має право отримати за відпрацьований час?
Як розрахувати вихідну допомогу при скороченні?
Допомога на дітей одиноким матерям
«Комп’ютерна» відпустка
Мінекономіки пояснило одну із умов отримання допомоги по частковому безробіттю
Працевлаштування осіб з інвалідністю: відповіді на запитання
Бізнес виступає різко проти збільшення мінімальної зарплати
Трудові перевірки від Держпраці: що змінилось з 23 липня?
Рекомендації Кабміну щодо зміни робочих графіків під час карантину
Тривалість робочого часу працівників
Роботодавці подаватимуть новий звіт про борги із зарплати
Діє форма постанови щодо трудових штрафів
Перенесення, продовження та відкликання з відпустки
Все новости
Реклама
Издания для профессионалов
Опросы
Как Вы считаете, какие основные ошибки совершают люди, ищущие работу?
Отсутствие плана по поиску работы
Поиск работы только с помощью газетных объявлений
Поиск работы исключительно с помощью знакомых
Поиск работы исключительно через Интернет
Резюме плохо подготовлено: «пробелы» в биографии
Резюме не соответствует требованиям вакансии
Отсутствие навыков самопрезентации

Объявление
Уважаемые посетители! По всем вопросам относительно работы портала обращайтесь к администратору
2020 © МЕДИА-ПРО
2020 © HR-Лига
Copyright © 2005–2020 HR-Лига
Использование материалов из журналов Группы компаний «МЕДИА-ПРО» только по согласованию с редакцией (администрацией) портала.
Редакция (администрация) оставляет за собой право не разделять мнение авторов размещаемых материалов.
Редакция (администрация) портала не несет ответственности за ущерб, который может быть нанесен в результате использования, неиспользования или ненадлежащего использования информации, содержащейся на портале.
Ответственность за достоверность информации и прочих сведений несут авторы публикаций.
По всем вопросам пишите на admin@hrliga.com.