Допуск працівника до роботи без оформлення: роз’яснення Держпраці з питань перевірок
Новини
14.07.2025
Допуск працівника до роботи без оформлення: роз’яснення Держпраці з питань перевірок
Розглядаючи питання щодо порушення законодавства про працю в частині фактичного допуску працівника без оформлення трудових відносин Держпраці у листі від 19 березня 2025 р. № 429/2.3/2.1-ЗВ-25а зазначила, що встановлення факту наявності або відсутності порушення законодавства про працю, зокрема з питань незадекларованої праці, можливе виключно в ході проведення заходу державного нагляду (контролю).
Протягом періоду воєнного стану Держпраці дозволено проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю), зокрема з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абз. 4, 5, 8 та 9 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі — Закон № 877), серед яких відсутній лист профспілкової організації.
Громадянин може звернутись із зверненням до Держпраці щодо порушення відносно нього законодавства про працю, у тому числі з одночасним наданням документів, які він вважає за необхідне.
Разом з тим, суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов’язаний надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону. Роботодавець відповідає за достовірність інформації, що міститься в наданих документах.
Враховуючи вищезазначене, під час проведення заходу контролю інспектором праці досліджуються документи, надані роботодавцем. Проведення заходу контролю на підставі документів, наданих заявником, Законом № 877 не передбачено.
Водночас документи, надані заявником, можуть бути використані при підготовці до проведення заходу контролю та/або враховані при витребуванні пояснень від посадових осіб роботодавця.
Вас може зацікавити
Журнал реєстрації перевірок
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.