Трудова книжка — це головний документ призначення пенсії, тому важливо стежити за її збереженням.
10 червня 2026 року в Україні закінчується перехідний період на електронні трудові книжки. Але поки що допускається використання трудових книжок в електронному та паперовому вигляді. Після цієї дати дані про роботу зберігатимуться лише в електронній формі та в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
У кого має зберігатися трудова книжка: у працівника чи роботодавця?
У зв’язку із запровадженням особливих умов воєнного часу відбулися важливі зміни щодо порядку зберігання трудових книжок.
Згідно з новими правилами, трудова книжка може перебувати у працівника, якщо він сам бажає цього і написав відповідну заяву. У такому разі документ стає особистим та зберігається у працівника, а не на підприємстві.
Важливо відзначити, що загалом паперова трудова книжка може зберігатися на підприємстві лише у випадку, якщо працівника було прийнято на роботу до 10 червня 2021 року.
Для тих, хто влаштовується працювати після цієї дати, порядок зберігання трудової книжки змінився: працівник може самостійно зберігати свою трудову книжку, а при працевлаштуванні — надати її роботодавцю для перевірки, після чого вона повертається власнику.
У 2025 році, наприклад, при працевлаштуванні працівник надає свою трудову книжку, а роботодавець перевіряє її і повертає, не залишаючи на підприємстві.
Вас може зацікавити
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.