Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Дії кадровика з листками непрацездатності
Новини
26.02.2025
Дії кадровика з листками непрацездатності
 

Що означає «моніторинг листків непрацездатності»? Що саме кадровик виконує, коли здійснює цей моніторинг?

Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105) визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов’язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров’я.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону № 1105 рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Отже, безпосередньо роботодавець або уповноважені ним особи:

  • здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю проведення страхових виплат;
  • ухвалюють рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково);
  • розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

Частиною 1 статті 24 Закону № 1105 визначено, що роботодавець або уповноважені ним особи мають розглянути документи для призначення:

  • допомоги по тимчасовій непрацездатності — не пізніше 10 робочих днів із дня їх надходження;
  • допомоги по вагітності та пологах — не пізніше 3 робочих днів із дня їх надходження.

Ідеться про «лікарняні», які мають статус «Готовий до сплати».

За результатами розгляду відповідних документів роботодавець (уповноважена особа) ухвалює рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах або відмову у її призначенні. Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причини відмови видається або надсилається працівникові не пізніше 5 днів після ухвалення відповідного рішення. При цьому у такому повідомленні, окрім причини відмови, також має бути вказано спосіб та порядок оскарження відповідного рішення.

Закон № 1105 не визначає таке поняття як «моніторинг листків непрацездатності».

Натомість постановою правління Пенсійного фонду України 19.10.2023 р. № 45-1 затверджено Порядок проведення моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності (далі — Порядок № 45-1).

Порядок № 45-1 визначає процедуру проведення ризик-орієнтованого моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності (далі — моніторинг).

Сформовані програмними засобами результати автоматизованого моніторингу аналізуються фахівцями структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію функцій з перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності, територіальних органів Пенсійного фонду України (далі — ПФУ). За результатами аналізу складається звіт, який має включати висновок щодо необхідності проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування.

Рішення щодо проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності приймається територіальним органом ПФУ відповідно до Порядку проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2023 р. № 185.

Узагальнення результатів моніторингу щоквартально здійснює структурний підрозділ ПФУ, що забезпечує реалізацію функцій з організації перевірок обґрунтованості видачі листків непрацездатності.

Як бачимо, такий моніторинг здійснюється виключно ПФУ.

Що стосується порядку дій уповноваженої особи, кадровика та бухгалтера підприємства у відношенні до електронних листків непрацездатності, то такий порядок має визначити роботодавець. Це стосується і «моніторингу» листків непрацездатності в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ.

Якщо звернутися до інформації ПФУ, яка розміщена на інформаційній сторінці вебпорталу ПФУ 17.06.2024 р. під назвою «Алгоритм здійснення виплати за лікарняним», то алгоритм виплати за листком непрацездатності такий:

Застрахована особа звертається до лікаря, щоб встановити факт тимчасової непрацездатності.

  1. Лікар за результатами огляду створює в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я медичний висновок про тимчасову втрату працездатності застрахованої особи, на підставі якого в Електронному реєстрі листків непрацездатності формується листок непрацездатності у разі наявності інформації про застраховану особу в Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

  2. Роботодавець в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ отримує листок непрацездатності в день його створення. На цьому етапі листок непрацездатності виконує лише інформаційну функцію.

  3. Листок непрацездатності набуває статусу «Готовий до сплати» через 7 днів після дати його закриття (для листків непрацездатності по вагітності та пологах — через 7 днів після дати відкриття). Роботодавець може працювати з листками непрацездатності.

Кадрова служба або уповноважена особа роботодавця визначає кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті. Роботодавець розглядає документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності не пізніше 10 робочих днів з дня набуття статусу «Готовий до сплати» (для допомоги по вагітності та пологах — не пізніше 3 днів) та приймає рішення про призначення виплати, на підставі якого бухгалтерія підприємства нараховує допомогу.

Важливо!

Оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за загальним захворюванням здійснюється за рахунок коштів роботодавця. Якщо період непрацездатності триває понад 5 днів — з 6-го дня страхову виплату фінансує ПФУ.

Допомога по вагітності та пологах, по догляду за дитиною або іншим членом сім’ї надається застрахованій особі за рахунок страхових коштів з першого дня тимчасової непрацездатності.

У випадку тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання роботодавцем за рахунок коштів підприємства оплачуються перші 17 днів тимчасової непрацездатності. ПФУ здійснює фінансування страхової виплати з 18-го дня.

Для фінансування листка непрацездатності за рахунок страхових коштів роботодавець не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття рішення про призначення виплати формує в кабінеті страхувальника на вебпорталі ПФУ заяву-розрахунок щодо сплати за листком / листками непрацездатності та направляє до Пенсійного фонду:

  1. ПФУ опрацьовує заяву-розрахунок за листком непрацездатності та приймає рішення щодо фінансування страхової виплати.
  2. Не пізніше трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку ПФУ і здійснює фінансування виплати на окремий рахунок страхувальника
  3. Роботодавець, отримавши кошти на рахунок, як правило, не пізніше найближчого дня, встановленого для виплати заробітної плати, здійснює виплату допомоги застрахованій особі.

Отже, як бачимо, ПФУ визначає, що кадрова служба або уповноважена особа роботодавця визначає кількість днів непрацездатності, які підлягають оплаті.

Крім того, до дій кадровика можна віднести такі:

  1. Перегляд кабінету страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ щодо отримання (наявності) листків непрацездатності.
  2. Табелювання відсутності працівника у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
  3. Визначення страхового стажу працівника та наявності пільг.
  4. Визначення кількості днів непрацездатності, які підлягають оплаті.
  5. Надання відповідної інформації роботодавцю (уповноваженій особі), бухгалтерії.
Вас може зацікавити

Експрес-курс «Соціальне страхування по тимчасовій працездатності»

  • Вичерпно про порядок оформлення «лікарняних»
  • Надаємо готові зразки наказів
  • Гарантуємо письмову консультацію від експерта

Придбати курс

 

Вадим Будніков

Кадри.UA

Переглядів: 692 Версія для друку
 
Дивіться також:
Чи може працівник вимагати запровадження для нього дистанційної роботи?
Як правильно залучити працівників до роботи у вихідні та святкові дні?
Електронна трудова книжна ФОПа
Чи можна включити до колдоговору обмеження для сумісників?
Про обов’язок роботодавця пропонувати вакантні посади при вивільненні
Під час повітряної тривоги працівник має право не працювати
Нова підстава позапланових перевірок Держпраці: діє Закон
Додаткова соціальна відпустка в рік народження дітей
Чи визнає Україна документи з окупованих територій?
Відпустка на дітей: відповіді на запитання
Чи має право працівник вимагати оголошення простою?
Чи потрібна заява від працівника на продовження відпустки через хворобу?
Як підготувати трудову книжку для оцифрування?
Чи можна укладати трудовий контракт в електронній формі?
Організація та ведення військового обліку: процес без штрафів
Відпустки держслужбовцям-2025: використовуємо до кінця року
Пропонується зменшення пенсійного віку для жінок з дітьми
Затверджено показник середньої зарплати за травень 2025 року
Компенсація за облаштування робочого місця для особи з інвалідністю: відповіді на запитання
Військовий облік на підприємстві: обов’язки роботодавців
Оформлення колективного договору
Повідомлення про прийняття на роботу: чи можна виправити помилку?
Як роботодавцю подати вакансію до центру зайнятості?
Чи законно при скороченні штату залишати за лояльність, а не продуктивність?
Як підтвердити статус критично важливого підприємства: правила та вимоги
Випробувальний термін під час воєнного стану: що змінилося?
Що означають статуси у Резерв+
Чи оплачується навчальна відпустка під час простою?
Оновлення контактних даних роботодавців та працівників: ключові зміни у трудовому законодавстві
Алгоритм здійснення виплати за лікарняним суміснику
Як оформити копію наказу про звільнення?
Чи обов’язково в разі звільнення відпрацьовувати два тижні?
Як зараховується стаж трудової діяльності за межами України до 1992 року?
Як зафіксувати проведення звіряння списків персонального військового обліку?
Коли в кабінеті ПФУ очікувати результат оцифрування документів?
Як надавати додаткові відпустки за шкідливі і важкі умови праці?
Трудові права працівників без складних формулювань
Чи обов’язковою є довідка про заробіток до 2000 року при призначенні пенсії?
Зразок наказу про звільнення з виплатою вихідної допомоги
Чи підлягає оплаті паперовий листок непрацездатності?
Коли заброньованим працівникам треба буде пройти ВЛК?
Чому потрібно укладати колективний договір?
Літній підробіток підлітків: що треба знати
Захист від незаконного звільнення
Робота за сумісництвом
Які пільги мають донори крові?
Чи обов’язково подавати трудову книжку при працевлаштуванні?
Дві відпустки підряд: як рахувати відпускні?
Соціальні гарантії, передбачені для донорів крові та її компонентів
Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com