Перевірки Держпраці: як підготуватись і не отримати штраф
Новини
19.02.2025
Перевірки Держпраці: як підготуватись і не отримати штраф
Держпраці здійснює перевірки відповідно до правил, встановлених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі — Закон № 877), та Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю від 21.08.2019 р. № 823.
Органи Держпраці мають право проводити планові та позапланові перевірки. Але в період дії воєнного стану планові перевірки під забороною, а позапланові перевірки можуть здійснюватися тільки у випадках, прямо передбачених законодавством.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 р. № 303 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64.
Однак з кожного правила є свої винятки.
Отже, незважаючи на мораторій щодо проведення перевірок, контролюючі органи мають право за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України протягом періоду воєнного стану здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.
Своєю чергою, раджу звернути особливу увагу на Річний план перевірок, який Держпраці затвердила на 2025 рік.
Водночас підставами проведення позапланових перевірок органами Держпраці у період воєнного стану відповідно до ст. 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX (далі — Закон № 2136) є такі:
Заява працівника чи профспілки щодо дотримання законодавства про працю. Такі перевірки проводяться відносно:
виконання норм Закону № 2136;
виявлення неоформлених трудових відносин;
визначення законності припинення трудового договору.
Підстави, зазначені в абз. 5, 8–10 ч. 1 ст. 6 Закону № 877, а саме:
звернення фізособи про порушення, які завдали шкоди її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому середовищу або безпеці держави. Але таке звернення має бути підтверджено відповідними документами або їх копіями, що підтверджують порушення;
доручення Прем’єр-міністра України про перевірку СГ у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що робить значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, пов’язаного з діяльністю підприємства;
рішення суду.
Звернення Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації.
Невиконання роботодавцем приписів органу Держпраці про усунення порушень законодавства, виданих після 1 травня 2022 року. Тож ця підстава діє, якщо вже раніше у роботодавця була проведена перевірка, за результатами якої було видано припис про усунення правопорушень, яке не було виконано у встановлений термін.
Таким чином завітати до вас «у гості» органи Держпраці можуть тільки з позаплановою перевіркою і тільки на вищезазначених підставах.
Що стосується штрафів за порушення трудового законодавства, то тут пропоную зупинитися і розібратися більш детально.
У разі виявлення під час перевірки порушень законодавства про працю застосовуються такі санкції:
до роботодавця — штрафи на підставі ст. 265 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Водночас звертаємо увагу, що в період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк винесених приписів про усунення правопорушень штрафи, передбачені ст. 265 КЗпП, не застосовуються (ч. 3 ст. 16 Закону № 2136);
до посадових осіб роботодавця — адміністративні штрафи на підставі ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП). На відміну від штрафів, передбачених ст. 265 КЗпП, для адміністративних штрафів, які застосовуються на підставі ст. 41 КЗпП, послаблень на період дії воєнного стану законодавством не передбачено.
Розмір штрафів, передбачених ст. 41 КУпАП, визначений у неоподатковуваних мінімумах доходу (далі — НМДГ). Розмір НМДГ у цьому випадку складає 17 грн (п. 5 підрозд. 1 розд. ХХ Податкового кодексу України). Якщо ж порушення скоєне повторно протягом року, то штраф може бути накладений у розмірі від 100 до 300 НМДГ (від 1700 до 5100 грн).
Як підготуватися до перевірки?
Завчасна підготовка до перевірки мінімізує ризики та допоможе пройти її ефективно. Розділіть процес на три блоки:
Підготовка документів:
Проведіть кадровий аудит для перевірки наявності та відповідності всіх документів вимогам закону.
Перевірте бухгалтерську документацію щодо правильності нарахувань та виплат зарплат.
Підготовка персоналу:
Проведіть інструктаж персоналу щодо їх прав та обов’язків під час перевірки.
Організуйте тренінги або семінари з юристами.
Забезпечення безпеки бізнесу:
Визначте відповідальних осіб за супроводження перевірки.
Контролюйте процес передачі документів і комунікацію з інспекторами.
У підсумку зазначимо, що наразі органи Держпраці можуть проводити позапланові перевірки з питань додержання вимог трудового законодавства. Проте незважаючи на мораторій, на сайті Держпраці можна ознайомитися із Річним планом перевірок на 2025 рік, тож не варто це ігнорувати, а краще приділити час для ознайомлення з даним документом.
Вас може зацікавити
Журнал реєстрації перевірок
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.