Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов’язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
У даному випадку працівника для заміни бухгалтера на час її відпустки по вагітності та пологах оформити за строковим трудовим договором, а не за сумісництвом.
Сумісництво — це виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця — фізичної особи (ст. 1021 КЗпП та ст. 19 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР).
Згідно з ч. 2 ст. 23 КЗпП, строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
Тобто на період перебування основного працівника (бухгалтера) у відпустці по вагітності та пологах роботодавець має право прийняти іншого працівника для заміщення тимчасово не зайнятої посади до фактичного виходу на роботу основного працівника.
Строковий трудовий договір та заява на прийняття на роботу обов’язково повинні вказувати на строковість трудових відносин та мати чітке формулювання, щоб уникнути непорозумінь у разі звільнення у зв’язку із фактом виходу основного працівника з відпустки.
Особливістю тут є те, що працівник приймається на роботу на строк, який конкретно не визначено. Це може бути період навіть до закінчення відпустки для догляду за дитиною (у разі, якщо працівниця передумає виходити після відпустки по вагітності та пологам) або раніше, якщо основний працівник захоче її перервати достроково. Також не виключено, що лікарняний може бути продовжено на 14 днів.
Оскільки на момент укладення строкового трудового договору достеменно не відомо, скільки відпусток оформлятиме основна працівниця, то рекомендується використовувати таке формулювання: «на період відпустки по вагітності та пологам та наступних (інших) відпусток». При цьому має бути зазначено, яку конкретно працівницю заміняє працівник.
Окрім того, оформлюється наказ та подається до податкової повідомлення про прийняття працівника на роботу. Повідомлення складається без жодних особливостей та без зазначення строку дії трудових відносин.
Отже, працівник, який працює за строковим трудовим договором, має буде звільнений останнім днем відпустки по вагітності та пологам основного працівника, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП, або останнім днем іншої відпустки, який передуватиме дню виходу на роботу основної працівниці.
Звертаємо увагу, що період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зараховується в стаж, який дає право на дні щорічної основної відпустки, а ось період відпустки для догляду за дитиною до 3-річного чи 6-ти річного віку — не зараховується до стажу, відповідно права на дні щорічної відпустки працівниця не має. Тому, якщо у основної працівниці є дні невикористаної щорічної відпустки, то вона може її використати до/або з наступного дня після закінчення відпустки по вагітності та пологам, а потім вийти на роботу або (за бажанням) піти у відпустку для догляду за дитиною до 3 років.
Вас може зацікавити
Книга обліку наказів з персоналу
|
Журнал «КАДРОВИК.UA»
|
Книга обліку щорічних і додаткових відпусток
| |
|
Світлана Щербина