Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Новини
20.11.2024
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Якщо підприємство призупинило дію трудових договорів, а працівник ще на лікарняному, чи зупиняється виплата лікарняних?
Обчислення середньоденної заробітної плати для надання допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (далі — Порядок № 1266).
Пунктом 3 Порядку № 1266 передбачено виключний перелік поважних причин, за яких невідпрацьовані календарні дні вилучаються із розрахункового періоду під час обчислення середньої заробітної плати, серед яких період призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Тобто під час розрахунку допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю із розрахункового періоду вилучаються календарні дні призупинення дії трудового договору. Зазначимо, що період призупинення дії трудового договору не враховується до страхового стажу для лікарняних, тому що за цей період не сплачується ЄСВ.
Відповідно до п. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного із передбачених даною статтею страхових випадків. Тож, листок непрацездатності під час призупинення дії трудового договору оплаті не підлягає, бо не є компенсацією втрати заробітку, оскільки зарплата в цей період не нараховується.
Зауважимо, що ч. 3 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX передбачено відшкодування гарантійних та компенсаційних виплат країною-агресором. Мінекономіки у своєму роз’ясненні також зазначає, що агресором буде відшкодовано і суму ЄСВ.
Тому, роботодавцю варто взяти до уваги відкритий е-лікарняний працівника та розрахувати суму лікарняних. І вже коли відбуватиметься відшкодування, провести відповідні виплати працівнику. Оскільки, після перемоги України, при прийнятті відповідного нормативно-правового акту, щодо розрахунку компенсації та ЄСВ, у працівників з’явиться заробіток за місяці припинення дії трудових договорів та стаж, бо буде сплачено ЄСВ, і тільки після цього роботодавець зможе провести перерахунок сум лікарняних.
Вас може зацікавити
Експрес-курс «Соціальне страхування по тимчасовій працездатності»