Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Новини
13.11.2024
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Працівник виїхав у відрядження з метою завантаження автомобіля, покинув це авто у місці завантаження, ключі і всі документи переслав поштою та втік за кордон. Чи можна звільнити працівника, яким числом та за якою статтею? Чи є підставою для звільнення талон-повідомлення, що наданий поліцією?
Відразу зазначимо, що талон-повідомлення наданий поліцією роботодавцю не є достатньою підставою для звільнення працівника. Такого водія-втікача можна звільнити за прогул, але потрібна гарна доказова база.
Так, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП, прогулом вважається відсутність на роботі, в тому числі така відсутність більше трьох годин протягом робочого дня, без поважних причин.
Якщо працівник не з’являється на роботі декілька днів поспіль і з ним або з його родичами не вдається встановити зв’язок, тоді необхідно відвідати працівника вдома. До відвідання доцільно залучити декількох осіб, у т. ч. представника трудового колективу. Результат відвідування оформлюється актом. Така дія потрібна для доказової бази.
Також буде доречним до всього зібраного пакету документів долучити конверт та лист від водія про відмову продовжити рейс та повернутись на роботу, якщо він був отриманий.
Тож якщо причини відсутності працівника з’ясовано, всі можливі заходи вжито, треба перейти до документального оформлення доказів відсутності. Звісно, можна й надалі не звільняти працівника, а продовжувати ставити в табелі «неявка з нез’ясованих причин» та писати листи, якщо у роботодавця хитка доказова база для проведення звільнення. Не можна звільнити працівника за прогул у період його відсутності, враховуючи, що такий працівник не з’явився на роботі протягом тривалого часу (наприклад, понад два тижні), та жодних відомостей про місце його перебування та причини прогулу роботодавець не має.
Якщо були звернення до офіційних органів щодо зникнення працівника й отримано результати пошуку, то копії таких звернень й оригінали відповідей теж будуть підтвердженням факту відсутності працівника. Отже, талон-повідомлення, наданий поліцією, підтверджує лише факт подання роботодавцем заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію та її реєстрацію. Але його теж можна долучити до пакету документів.
Оскільки прогул є порушенням трудової дисципліни, за його вчинення працівник може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності та підданий стягненню у вигляді догани або звільнення за ст. 147 КЗпП.
Тож, якщо роботодавець прийме рішення про звільнення, то оформлюється наказ про звільнення за п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП та обов’язково у день звільнення проводиться остаточний розрахунок за ст. 116 КЗпП з дотриманням умов викладених у ч. 1 ст. 47 КЗпП. При цьому звільнити працівника-втікача, який взагалі не з’являється на роботі, за прогул треба останнім днем фактичного виконання трудових обов’язків, незважаючи на те, що наказ про звільнення видається більш пізньою датою.