Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: особливості оформлення
Новини
18.09.2024
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: особливості оформлення
До соціальних відпусток також належить відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ч. 1 ст. 18 Закону України «Про відпустки»).
Як скористатись відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
Така відпустка надається за заявою (до заяви необхідно додати свідоцтво про народження дитини) матері, батька дитини або інших осіб, які також мають право, повністю або частково, в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця.
Відпустка надається на той період, про який працівник чи працівниця зазначить у свої заяві, або ж до досягнення дитиною трирічного віку.
Останнім днем відпустки для догляду за дитиною є день народження дитини. Тобто матір, батько чи інша особа має стати до роботи на наступний день після дня досягнення дитиною 3 років (лист Мінпраці від 17.08.2010 р. № 246/13/116-10).
Як батькові скористатись відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
Необхідно зазначити, що тривалий час саме матір дитини мала переважне право на отримання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною» від 15.04.2021, зрівняв право на відпустку до 3 років матері та батька дитини.
Тобто батько задля того, аби отримати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має надати роботодавцеві відповідну заяву (до заяви необхідно додати свідоцтво про народження дитини), а роботодавець оформляє це наказом (розпорядженням).
Чи подавати довідку з місця роботи матері, що вона не перебуває у такій відпустці? Важливо, розуміти, що наразі законодавство не передбачає (як це було раніше), що батько дитини має подати довідку з місця роботи матері, що та не перебуває у такій відпустці (аналогічне правило діє, якщо матір хоче отримати відпустку — не потрібно подавати довідку, що батько дитини не перебуває у такій відпустці). Тому роботодавець немає законних підстав вимагати від батька дитини надавати інші документи, які не передбаченні законодавством, у тому числі довідку з місця роботи матері, що вона не перебуває у такій відпустці.
Хто ще може скористатись відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
Цим видом відпустки може скористатись повністю або частинами:
баба;
дід;
інші родичі, які фактично доглядають за дитиною;
особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
один із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
Але вищезазначені категорії осіб для того, аби скористатись своїм правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мають також надати довідку з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну цієї відпустки.
Чи можуть батько та матір одночасно скористатись відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
Ні, частина 1 статті 18 Закону України «Про відпустки» і частина 3 статті 179 КЗпП України надають право на відпустку до 3 років одному з батьків дитини — матері або батькові.
Виняток! Якщо, наприклад, народилась двійня, то кожен із батьків може оформити відпустку для догляду за однією дитиною.
Чи може жінка (матір) або чоловік (батько) під час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працювати, у тому числі на іншому підприємстві?
Так, законодавство не забороняє працівникам працювати під час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Для прикладу, за бажанням матері, батька дитини або інших осіб, які перебувають у цій відпустці, вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома перебуваючи одночасно у відпустці.
Крім того, працівник може працювати також і на іншій посаді (інший трудовий договір) на підприємстві, де він перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (внутрішнє сумісництво).
Також працівники можуть працювати на іншому підприємстві (зовнішнє сумісництвом).
Право чи обов’язок роботодавця надати матері чи батьку дитини відпустку для догляду за дитиною більшої тривалості (до досягнення дитиною шестирічного віку)?
У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку. Тобто вимога на оформлення такої відпустки має підтверджуватися відповідним медичним висновком. В деяких випадках відпустка може тривати й більше — в залежності від хвороби/діагнозу дитини. Відпустка оформляється наказом роботодавця.
Також варто наголосити, що цей вид відпустки є відпусткою без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку на підставі статті 25 Закону України «Про відпустки».
А якщо вищезазначений медичний висновок відсутній? Така можливість може бути передбачена в колективному договорі підприємства (додаткові пільги), або ж в трудовому договорі працівника чи працівниці. Відповідно умови, порядок оформлення такої відпустки має бути теж передбачено в колективному або трудовому договорах.
Чи можна достроково вийти з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
Працівник чи працівниця, хто скористався відпусткою для догляду за дитиною, має повідомити роботодавця про достроковий вихід на роботу не пізніш як за 10 календарних днів до дня дострокового припинення такої відпустки. Для цього необхідно подати відповідну заяву роботодавцю, на підставі якої видається наказ про достроковий вихід працівника чи працівниці. Окрім того, у листі Мінсоцполітики від 16.05.2012 р. № 158/13/133-12 передбачено, що жінка може на свій розсуд у будь-який час перервати частково оплачувану відпустку, а потім знову піти в таку відпустку.
Практична ситуація
Працівниця працювала касиром на залізничному вокзалі. З 15.08.2023 року знаходилась у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Наказом від 14.07.2024 року, в числі інших працівників, жінка була звільнена з роботи у зв’язку зі скороченням штату. Чи правомірні дії роботодавця? Як слід вчинити працівниці?
Дії роботодавця є незаконними, адже звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років) з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням. Тому працівниці необхідно звернутись до суду з позовною заявою про визнання такого звільнення незаконним.
Вас може зацікавити
Відеокурс «Відпустки працівникам, які мають дітей»
Всі питання, що стосуються відпусток працівників з дітьми, зібрано у 6 уроків. Все чітко, зрозуміло та по полицям. Надаються всі необхідні зразки документів та схематичні презентації під кожен відеоурок. Навчання у зручний для вас час.