Підготовка до «декрету»: оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
Новини
17.09.2024
Підготовка до «декрету»: оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
«Декрет» — це загальне поняття, яке вживається в повсякденному житті, визначення якого відсутнє в українському законодавстві. Це поняття є комплексним та охоплює кілька видів відпусток, а саме:
відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами,
відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років,
відпустку по догляду за дитиною без збереження заробітної плати.
У циклі статей розглянемо актуальні питання, які постають перед працівниками при оформленні вищезазначених видів соціальних відпусток. Перша стаття присвячена відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами — це відпустка, яка віднесена до категорії соціальних, надання та оформлення якої відбувається на підставі листка непрацездатності. З 29 липня 2023 року законотворці надали жінці-працівниці право самостійно визначати, коли в неї розпочнеться відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.
За загальним правилом на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.
Хто має право скористатись відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами?
Тільки мати дитини.
Чи може бути перенесена за бажанням жінки-працівниці відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами?
У зв’язку із внесеними законодавчими змінами, за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів) (ч. 3 ст. 179 КЗпП України).
Наприклад, працівниця має право використати 26 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 100 — після, при цьому загальна тривалість відпустки залишиться незмінною та становитиме 126 днів. Якщо жінка не бажає розпочинати таку відпустку пізніше або ж наявні медичні протипоказання, діятиме «стандартний» розподіл днів відпустки (70 к. д. до пологів і 56 к. д. після пологів, починаючи з дня пологів).
Важливо! Жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів, яка обчислюється сумарно і надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів, з оплатою в розмірі повного заробітку незалежно від страхового стажу та місця роботи. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 90 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.
Чи може жінка розпочати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами раніше ніж за 70 календарних днів до очікуваної дати пологів (тобто 90 к. д. до пологів та після — 36 к. д.)?
Ні. Адже норма ч. 3 ст. 179 КЗпП України встановлює, що жінка у разі відсутності медичних протипоказань має право перенести частину відпустки (70 к. д. — що за стандартним правилом передбачена до пологів) після пологів.
Чим це пояснюється?
Медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» засвідчує тимчасову непрацездатність з дати в 30 тижнів вагітності та є підставою для створення листка непрацездатності. Тобто саме з цієї дати виникає право у працівниці на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
А для жінок, які належать до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи виникає право на 180 календарних днів — після початку 27 тижня вагітності.
Дії жінки-працівниці щодо оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо вона бажає самостійно визначити дату початку такої відпустки?
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається працівниці за наказом роботодавця. Підставою для наказу є листок непрацездатності, сформований відповідно до медичного висновку про тимчасову непрацездатність за категорією «Вагітність та пологи».
Вагітна жінка має завчасно до початку 30 тижнів вагітності (27 у разі, якщо належить до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи) написати заяву на ім’я головного лікаря медичного закладу, у якому стоїть на обліку.
Заяву необхідно писати згідно з додатком 3 до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021 р. № 1066.
Далі після погодження з лікарями медичного закладу буде сформовано медичний висновок і листок непрацездатності з дати, зазначеній у заяві, якщо відсутні медичні протипоказання.
Написання заяви на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на ім’я роботодавця із зазначенням того, що допологові дні відпочинку будуть перенесені із підтвердженням у листку непрацездатності. Законодавство не зобов’язує жінку-працівницю писати таку заяву, але задля уникнення конфліктних ситуацій це рекомендовано зробити, адже працівниця таким чином проінформує роботодавця щодо періоду відпустки.
Звертаємо увагу! Заява на відпустку без оформленого листка непрацездатності не є підставою для видання наказу про відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
Видання роботодавцем наказу (на підставі листка непрацездатності) на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами відповідній працівниці.
Важливо! У разі якщо жінці-працівниці до дня пологів не було сформовано медичного висновку категорії «Вагітність та пологи», то медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується з дати пологів.
Чи може чоловік, дружина якого народила, отримати відпустку? Якщо — так, то яку?
Так. Може отримати одноразову оплачувану відпустку при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів). Така відпустка надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини.
При цьому тривалість відпустки при народженні дитини визначається працівником у заяві про її надання (але до 14 к. д.).
Чи має право жінка на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами та на відповідні виплати, якщо з нею призупинено дію трудового договору?
У період дії воєнного стану роботодавець не може відмовити працівниці в наданні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку навіть під час призупинення дії трудового договору. Також роботодавець не має права звільнити під час вищезазначених відпусток.
Таким чином, незважаючи на призупинення дії трудового договору, жінка-працівниця має право на відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, а також мають бути нараховані та виплачені відповідні виплати по вагітності та пологах.
Вас може зацікавити
Відеокурс «Відпустки працівникам, які мають дітей»
Всі питання, що стосуються відпусток працівників з дітьми, зібрано у 6 уроків. Все чітко, зрозуміло та по полицям. Надаються всі необхідні зразки документів та схематичні презентації під кожен відеоурок. Навчання у зручний для вас час.