Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Підготовка до «декрету»: оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
Новини
17.09.2024
Підготовка до «декрету»: оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
 

«Декрет» — це загальне поняття, яке вживається в повсякденному житті, визначення якого відсутнє в українському законодавстві. Це поняття є комплексним та охоплює кілька видів відпусток, а саме:

  • відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами,
  • відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років,
  • відпустку по догляду за дитиною без збереження заробітної плати.

У циклі статей розглянемо актуальні питання, які постають перед працівниками при оформленні вищезазначених видів соціальних відпусток. Перша стаття присвячена відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами — це відпустка, яка віднесена до категорії соціальних, надання та оформлення якої відбувається на підставі листка непрацездатності. З 29 липня 2023 року законотворці надали жінці-працівниці право самостійно визначати, коли в неї розпочнеться відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.

За загальним правилом на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів — 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

Хто має право скористатись відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами?

Тільки мати дитини.

Чи може бути перенесена за бажанням жінки-працівниці відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами?

У зв’язку із внесеними законодавчими змінами, за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів) (ч. 3 ст. 179 КЗпП України).

Наприклад, працівниця має право використати 26 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 100 — після, при цьому загальна тривалість відпустки залишиться незмінною та становитиме 126 днів. Якщо жінка не бажає розпочинати таку відпустку пізніше або ж наявні медичні протипоказання, діятиме «стандартний» розподіл днів відпустки (70 к. д. до пологів і 56 к. д. після пологів, починаючи з дня пологів).

Важливо! Жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів, яка обчислюється сумарно і надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів, з оплатою в розмірі повного заробітку незалежно від страхового стажу та місця роботи. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 90 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.

Чи може жінка розпочати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами раніше ніж за 70 календарних днів до очікуваної дати пологів (тобто 90 к. д. до пологів та після — 36 к. д.)?

Ні. Адже норма ч. 3 ст. 179 КЗпП України встановлює, що жінка у разі відсутності медичних протипоказань має право перенести частину відпустки (70 к. д. — що за стандартним правилом передбачена до пологів) після пологів.

Чим це пояснюється?

Медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» засвідчує тимчасову непрацездатність з дати в 30 тижнів вагітності та є підставою для створення листка непрацездатності. Тобто саме з цієї дати виникає право у працівниці на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

А для жінок, які належать до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи виникає право на 180 календарних днів — після початку 27 тижня вагітності.

Дії жінки-працівниці щодо оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо вона бажає самостійно визначити дату початку такої відпустки?

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається працівниці за наказом роботодавця. Підставою для наказу є листок непрацездатності, сформований відповідно до медичного висновку про тимчасову непрацездатність за категорією «Вагітність та пологи».

Вагітна жінка має завчасно до початку 30 тижнів вагітності (27 у разі, якщо належить до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи) написати заяву на ім’я головного лікаря медичного закладу, у якому стоїть на обліку.

Заяву необхідно писати згідно з додатком 3 до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.06.2021 р. № 1066.

Далі після погодження з лікарями медичного закладу буде сформовано медичний висновок і листок непрацездатності з дати, зазначеній у заяві, якщо відсутні медичні протипоказання.

Написання заяви на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на ім’я роботодавця із зазначенням того, що допологові дні відпочинку будуть перенесені із підтвердженням у листку непрацездатності. Законодавство не зобов’язує жінку-працівницю писати таку заяву, але задля уникнення конфліктних ситуацій це рекомендовано зробити, адже працівниця таким чином проінформує роботодавця щодо періоду відпустки.

Звертаємо увагу! Заява на відпустку без оформленого листка непрацездатності не є підставою для видання наказу про відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Видання роботодавцем наказу (на підставі листка непрацездатності) на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами відповідній працівниці.

Важливо! У разі якщо жінці-працівниці до дня пологів не було сформовано медичного висновку категорії «Вагітність та пологи», то медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується з дати пологів.

Чи може чоловік, дружина якого народила, отримати відпустку? Якщо — так, то яку?

Так. Може отримати одноразову оплачувану відпустку при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів). Така відпустка надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини.

При цьому тривалість відпустки при народженні дитини визначається працівником у заяві про її надання (але до 14 к. д.).

Чи має право жінка на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами та на відповідні виплати, якщо з нею призупинено дію трудового договору?

У період дії воєнного стану роботодавець не може відмовити працівниці в наданні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку навіть під час призупинення дії трудового договору. Також роботодавець не має права звільнити під час вищезазначених відпусток.

Таким чином, незважаючи на призупинення дії трудового договору, жінка-працівниця має право на відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, а також мають бути нараховані та виплачені відповідні виплати по вагітності та пологах.

Вас може зацікавити

Відеокурс «Відпустки працівникам, які мають дітей»

Всі питання, що стосуються відпусток працівників з дітьми, зібрано у 6 уроків.
Все чітко, зрозуміло та по полицям.
Надаються всі необхідні зразки документів та схематичні презентації під кожен відеоурок.
Навчання у зручний для вас час.

Придбати відеокурс

 

Аліна Антоненко

Трудові ініціативи

Переглядів: 401 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com