Для обліку робочого часу працівників підприємств застосовують табель обліку використання робочого часу (далі — Табель), який є основним джерелом інформації з цього питання. Типову форму Табеля № П-5 затверджено наказом Держкомстату «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 р. № 489.
Табельний номер працівника
Табель — це поіменний список усіх працівників відділу, служби чи іншого структурного підрозділу або установи в цілому з відмітками про використання робочого часу протягом облікового періоду.
Кожному працівникові надається табельний номер, який зазначають в усіх документах з обліку праці та оплати.
У разі звільнення працівника або переведення до іншого цеху (відділу) його табельний номер не можна присвоювати іншому працівникові протягом 3 років.
Табель ведеться на обліковий склад працівників усіх категорій, зарахованих на постійну, тимчасову, сезонну роботу, а також учнів, зарахованих на період виробничої практики або канікул з оплатою праці. Вносити до Табеля зарахованих працівників і вилучати з нього звільнених треба лише на підставі первинних документів з обліку руху персоналу установи.
Типова форма Табеля і відмітки в ньому
Табель складається в одному примірнику за 2–3 дні до початку розрахункового періоду на підставі Табеля за минулий місяць.
Типова форма № П-5 складається з двох частин.
Підставою для внесення до Табеля того чи іншого коду причин неявок на роботу є підтверджувальні документи:
накази роботодавця щодо направлення у відрядження, про відпустку;
листки непрацездатності;
медичні довідки;
пояснювальні записки тощо.
Якщо невідомо, через які причини відсутній працівник, графа Табеля «Відмітки про явки та неявки за числами місяця» залишається незаповненою, поки працівник вийде на роботу й надасть підтверджуючі документи.
Якщо до здачі Табеля в бухгалтерію працівник не з’явився, у рядку проставляють код НЗ — неявки із нез’ясованих причин. Після надання потрібного документа (листка непрацездатності тощо) проставляється відповідний код, наприклад ТН (оплачувана тимчасова непрацездатність) або НН (неоплачувана тимчасова непрацездатність). У такому разі наприкінці місяця Табель треба переоформити.
Зверніть увагу! Наприкінці місяця за Табелем підраховують загальну кількість надурочних і нічних годин, вихідних і святкових днів. Визначають загальну кількість днів і годин неявок на роботу, які розшифровують за причинами. Дні невиходів, дозволені законодавством (виконання державних обов’язків, відрядження), входять до загального підсумку відпрацьованих днів і їх окремо не підраховують.
Табель, належно оформлений і засвідчений підписами осіб, відповідальних за його заповнення, у встановлений строк передають до відділу кадрів (іншого профільного структурного підрозділу). Перевіривши правильність заповнення (відповідність наказам, розпорядженням тощо), кадровик також підписує Табель і передає його до бухгалтерії для нарахування заробітної плати.
Працівникам, які ведуть Табель, доцільно його оригінал з усіма підписами здавати до бухгалтерії під розписку на його ксерокопії, яку залишати у своєму відділі.
На підприємствах із значною кількістю працівників штатним розписом має бути передбачено посаду табельника, яка функціонально входить до кадрової служби. В інших випадках наказом керівника підприємства призначається працівник, відповідальний за ведення Табеля, а також відповідний розмір доплати за це.
Форма Табеля є типовою формою первинної облікової документації підприємства (введена в дію з 1 січня 2009 року). Тобто допускається включення до неї додаткових граф і кодів, які конче потрібні, зважаючи на особливості діяльності підприємства. Але при цьому мають зберігатися всі передбачені затвердженою формою показники.
Приклад. Жінка в період перебування у відпустці для догляду за дитиною може працювати на умовах неповного робочого дня (частина восьма статті 179 КЗпП). За такої ситуації в Табелі у відповідному рядку проставляють код ВП — відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та прочерки щодо відпрацьованих годин. Крім того, вводять два додаткових рядки: в одному проставляють літерний код РС — години роботи працівників, яким установлено неповний робочий день, у другому — тривалість роботи. Таким чином, збережуться дані щодо статистичної звітності й обліковані години для нарахування заробітної плати.
Табель є однією з головних підстав для нарахування заробітної плати, складання статистичної і податкової звітності. Відповідно до статті 408 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2012 р. № 578/5 строк зберігання Табеля становить 1 рік.
Вас може зацікавити
Журнал «КАДРОВИК.UA»
Головний кадровий журнал України вже понад 20 років. Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній. З додатковими сервісами для передплатників. А саме: