Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Новий Трудовий кодекс: 10 головних змін
Новини
02.02.2024
Новий Трудовий кодекс: 10 головних змін
 

Нещодавно Уряд презентував проект нового Трудового кодексу України. І хоча за останні 10 років новий проект документа з’являється не вперше, цього разу наміри влади довести справу до кінця дуже серйозні. Звісно, проект ще буде обговорюватися та змінюватися, проте про його основні нововведення варто знати вже зараз.

1. Трудові договори — лише у письмовій формі

Схоже, в цьому питанні розробники доволі категоричні. Адже одна з їхніх основних ідей — зробити трудовий договір основним інструментом регулювання трудових відносин, тим самим надавши їм гнучкості. А без окремого письмового документа тут не обійтись. Вимога поширюватиметься як на нових працівників, так і на персонал, що був найнятий до вступу в силу нового Кодексу. Втім для укладення письмових трудових договорів з чинними працівниками можна буде впродовж одного року з дня набрання чинності Кодексом, а для підприємств, де працюють понад 1000 працівників — протягом двох років.

2. Звільняти буде легше, але не набагато

Законотворці намагалися спростити процедуру звільнень, але зберегти баланс між правами працівників та роботодавців. Проект передбачає схожі за підходами та процедурою дві основні групи підстав для звільнення з ініціативи роботодавця.

За першою групою виділено дві підстави звільнень:

  1. У зв’язку з причинами економічного, технологічного, структурного чи аналогічного характеру, по суті, аналог нинішнього скорочення.
  2. Якщо роботодавець хоче змінити умови праці, а працівник від цього категорично відмовляється.

У кожному з цих випадків працівника можна звільнити з попередженням за два місяці та виплатою однієї заробітної плати як вихідної допомоги.

Важливе нововведення — строк попередження можна буде зменшити, але за кожен день такого зменшення треба буде платити подвійну або ж навіть потрійну зарплату.

Жодних додаткових процедур, таких як пошук підходящих вакансій, переведення на іншу роботу проект не передбачає. По суті, з виплатою приблизно семи заробітних плат (шість замість строку попередження та одна як вихідна допомога) можна доволі швидко провести звільнення у більшості ситуацій.

Друга група підстав для звільнень — припинення трудового договору без компенсацій через повторне протягом 180 днів порушення працівником умов трудового договору або ж через одноразове грубе порушення. При цьому перелік випадків, що визначаються як грубі порушення, обов’язково наводиться у самому договорі.

Проект Кодексу прибирає низку чинних наразі підстав для звільнень, таких як прогул чи перебування на роботі в стані алкогольного сп’яніння. Розуміємо, що вони будуть охоплюватися процедурою звільнення за порушення умов трудового договору, що ще раз повертає до ідеї розробки роботодавцями трудових договорів з продуманими та деталізованими умовами.

3. Більша гнучкість у відносинах з керівниками

Трудовий контракт, який вимагає укладати з керівником поточне законодавство, як поняття у проекті Кодексу не згадується взагалі. Натомість з керівниками треба буде укладати строковий трудовий договір.

Серед важливого — у договорі з керівником можна буде передбачити не тільки додаткові підстави для звільнення, але і спеціальний порядок їх застосування. Натомість у проекті відсутня чинна наразі норма про виплату керівникам шести заробітних плат у випадку припинення їх повноважень. Тобто, за якісно розробленого договору, припинення відносин з топ-менеджерами має стати відносно легким завданням. Ба більше, проект передбачає можливість продовженого строку попередження керівником про намір звільнитись «за власним бажанням», який встановлюватиметься на розсуд сторін, скажімо, місяць або два. Тобто, у договорі можна домовитись про строк, який дасть топ-менеджеру достатньо часу для передачі справ компанії.

Така модель трудових відносин буде поширюватися не лише на безпосередньо директора підприємства, але і на його заступника, членів виконавчого органу, наглядової ради, керівника іноземного представництва.

4. Не платити заробітну плату стане дорожче

Проект передбачає спеціальну відповідальність роботодавця за затримку виплати заробітної плати. Якщо затримка становитиме понад 15 календарних днів, роботодавець додатково сплачуватиме працівникові пеню в розмірі 0,05 відсотка суми боргу за кожен день такої затримки.

Якщо затримано буде розрахунок при звільненні, відповідальність роботодавця буде ще більшою, а саме, в розмірі 0,5 відсотка невиплачених сум за кожен день затримки. У цьому випадку санкція нараховуватиметься вже з першого дня прострочення.

5. Фіксовані ознаки трудових відносин

Розробники Кодексу знову повернулися до ідеї зафіксувати ознаки, які свідчитимуть, що між сторонами саме трудові, а не цивільно-правові відносини. А саме, достатньо буде знайти хоча б три із перелічених у Кодексі ознак, і підрядник буде вважатися найманим працівником. Наприклад, серед цих ознак бачимо регулярну виплату винагороди, встановлення графіка роботи та відшкодування підприємством витрат.

6. Посилиться відповідальність за розголошення комерційної таємниці

Проект пропонує покладати на працівників, які завдали шкоди розголошенням комерційної таємниці, повної матеріальної відповідальності. Втім, додатково попрацювати доведеться і роботодавцям, адже для покладення на працівника обов’язку про нерозголошення потрібно буде заздалегідь конкретизувати відомості та/або дані, що становлять комерційну таємницю роботодавця.

7. Штрафів для роботодавців буде більше

Проект пропонує збільшити деякі штрафи. Наприклад, відповідальність за приховування трудових відносин становитиме 15 мінімальних заробітних плат за кожного працівника замість чинних 10. Також суттєво збільшиться і кількість штрафів: наразі запропонований перелік становить 27 випадків, коли накладатиметься штраф за порушення трудового законодавства. Серед нового — конкретизація порушень у сфері охорони праці, наприклад, штрафи прямо передбачені на неповідомлення працівників про небезпечні фактори, за непроведення медичних оглядів тощо. Такі штрафи, разом з тим, не є значними, і в основному становлять три-п’ять мінімальних зарплат.

8. Роботодавці матимуть право на локаут

Серед інших новинок проекту — право на локаут для тих компаній, працівники яких організували страйк. Локаут передбачатиме тимчасове повне або часткове призупинення роботи підприємства та/або обмеження допуску всіх працівників чи їх частини до робочих місць (без припинення трудових договорів).

Локаут може застосовуватися роботодавцем у випадку обґрунтованої неможливості задоволення вимог працівників, які становлять предмет страйку.

9. Передача компанії чи майна

У країнах Європейського Союзу відомою є концепція transfer of undertaking, що передбачає продовження трудових відносин та захист працівників не тільки у разі зміни власника бізнесу, але і, скажімо, продажу значної частини майна компанії. Подібні норми, як передбачається, будуть і у новому Трудовому кодексі.

Наразі проект передбачає, що трудові договори з працівниками продовжують свою дію не лише у разі зміни власника чи реорганізації підприємства. Такі договори продовжуватимуться з новим власником і у разі передачі у власність чи користування майна роботодавця.

Також до передачі підприємства чи майна роботодавцеві необхідно буде проводити консультації з профспілками чи представниками працівників.

10. Легалізація зайнятості: стажисти та домашні працівники

Проект передбачає юридичний механізм для залучення персоналу, які наразі є у «сірій зоні» навіть для законослухняного бізнесу та громадян. В першу чергу, мова йде про стажистів, з якими тепер можна буде укладати спеціальний учнівський договір про поєднання роботи та навчання на робочому місці строком до шести місяців. Переукладати такий стажистський договір не можна, проте успішного стажиста по завершенню стажування можна взяти на роботу на загальних умовах.

Також проект передбачає механізм легального оформлення відносин з домашніми працівниками. Мова йде про осіб, які працюють у приватному домогосподарстві, наприклад, домашнього кухаря чи прибиральниці. З такими особами укладатиметься трудовий договір, проте у роботодавця буде лише мінімум формальних зобов’язань та паперової роботи. Виплата соціальних внесків для домашніх працівників здійснюватиметься на добровільній основі.

Очевидно, на проект очікують жваві обговорення й активна критика. Попрацювати є над чим, документ наразі точно не можна назвати досконалим. Проте дуже хочеться вірити, що цього разу комплексна реформа трудового законодавства все ж дійде до завершення.

Вас може зацікавити

Курс підвищення кваліфікації «Кадрова справа для професіонала»

  • Свідоцтво державного зразка.
  • Підтримка експерта протягом навчання.
  • Супровід експертом протягом 2-х тижнів після закінчення курсів.
  • Доступ до Живого журналу «КАДРОВИК.UA» на 3 місяці.
  • Усі необхідні зразки та шаблони документів.
  • Знижки на продукцію та послуги від «КАДРОВИК.UA».

Докладніше

 

Інеса Летич

Rabota.ua

Переглядів: 1320 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com