Чи можуть публікації у соцмережах використовуватися як доказ неоформлених трудових відносин?
Новини
01.02.2024
Чи можуть публікації у соцмережах використовуватися як доказ неоформлених трудових відносин?
Основне питання у кожного підприємця: якщо їхні виконавці послуг публікують інформацію у соціальних мережах, що вони таки працюють у них, то чи може цей факт бути використаним як доказ неоформлених трудових відносин?
Такі випадки є непоодинокими і, дійсно, «виконавці» робіт чи послуг інколи пишуть «місце роботи» у такого-то роботодавця.
Основні два ризики:
Встановлення факту існування трудових відносин через позов працівника.
В умовах війни частково відновлено право на позапланові перевірки у частині дотримання порядку оформлення трудових відносин. Додамо, що і до воєнного стану це питання одне із головних у полі зору Держпраці.
Як і в першому, так і в другому випадках можуть використовуватися усі наявні та законні докази. Одним із таких є публікації в соціальних мережах.
Більше того, сьогодні роботодавці використовують соціальні мережі для відслідковування своїх працівників, які не виходять на зв’язок з моменту початку повномасштабного вторгнення. Підтвердженням цьому є дослідження судом таких доказів. Тож, очевидно, що використання соціальних мереж є можливим.
І на завершення приведемо також приклад із судової практики, де зі сторони Держпраці були надані як в якості доказів світлини із соціальнлї мережі Facebook.
06.12.2023 р. Верховний Суд у постанові по справі № 160/938/20 (адміністративне провадження № К/9901/9066/21) досліджував наявність трудових відносин. Зокрема, було зазначено, що на момент початку проведення інспекційного відвідування у кофейні «Франс.уа» зафіксовано 4 особи, які працювали без укладення трудового договору, та 1 особа — адміністратор, що суперечить штатному розпису на 2019 рік. Докази, які було надано зі сторони Держпраці, — фотографія з соціальної мережі (Facebook), де вказано місце роботи «пекарь в Франс.уа»; і письмові пояснення фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин, за змістом яких зазначено адміністратор «ОСОБА_10».
Хоча, у зазначеній справі Верховний Суд прийняв рішення на користь роботодавця, зазначивши, що відповідач не виконав процесуального обов’язку доказування, а тому оскаржувана постанова про накладення штрафу є протиправною та підлягає скасуванню, АЛЕ є ризик, що фотографії та інформацію, яку пишуть працівники, з соціальних мереж можуть бути використаними проти роботодавця, якщо він не оформив трудові відносини з працівниками.
Вас може зацікавити
Книга обліку наказів з персоналу
Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.