Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Облік військовозобов’язаних: основні обов’язки підприємства
Новини
28.12.2023
Облік військовозобов’язаних: основні обов’язки підприємства
 

Військовий облік працівників є обов’язком кожного підприємства, незалежно від того це приватна чи державна структура. Особливого значення це набуло з моменту введення воєнного стану в Україні. Правила ведення військового обліку встановлює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі — Порядок). У статті будуть розкриті основні обов’язки підприємства в питанні ведення військового обліку своїх працівників.

Дії під час прийняття особи на роботу

Процес ведення обліку починається вже з прийняття на роботу. Перше, що має зробити роботодавець, це здійснити перевірку наявності військово-облікового документа (абз. 2 п. 34 Порядку):

1) для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
2) для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
3) для резервістів — військовий квиток.

Крім того, громадянин має обов’язково стояти на військовому обліку у відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП).

У разі відсутності у кандидата на певну посаду військово-облікового документу або якщо він не стоїть на обліку у ТЦК та СП, прийняття його на роботу забороняється. В іншому випадку це буде вважатися порушенням.

Другим етапом є доведення до нового працівника правил військового обліку під його особистий підпис (абз. 3 п. 34 Порядку). Зазвичай це можна робити у наказі про прийняття на роботу, спеціально виготовленому журналі або в окремому документі на кожного працівника, який буде долучатися до особової справи.

Правила військового обліку це документ, який має бути на кожному підприємстві, де викладені обов’язки призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. До того ж, Порядок встановлює обов’язок підприємств вивішувати правила на видному місці в загальнодоступних приміщеннях (абз. 2 п. 19 Порядку).

Третім обов’язком є повідомлення ТЦК та СП у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу про факт початку роботи відповідного працівника (абз. 4 п. 34 Порядку). Це ж правило стосується і при звільненні з роботи. Для цього підприємство направляє повідомлення про зміну облікових даних за формою у додатку 4 Порядку.

Дії протягом поточної роботи підприємства

По-перше, для належного ведення військового обліку має бути призначена відповідальна особа. Для цього потрібно видати наказ, а також затвердити посадову інструкцію відповідальної за організацію та ведення військового обліку особи. Крім того, про призначення такої особи обов’язково має бути повідомлений ТЦК та СП (п. 9–13 Порядку).

Варто зазначити, що особи, відповідальні за ведення військового обліку, повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним для інспектора з військового обліку відповідно до Національного класифікатора ДК 003:2010 «Класифікатор професій».

По-друге, ведення обліку на підприємстві здійснюється за списками персонального військового обліку, форма якого визначена у додатку 5 Порядку. Окрім списку також має бути відомість оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів за формою згідно додатку 12 Порядку, де зазначається інформація про чисельність працівників. Ці два документи є одними із головних на підприємстві (п. 33 Порядку).

Списки ведуться та складаються за чотирма групами:

1) на військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
2) на військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
3) на військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
4) на призовників.

Інформація про прийняття або звільнення з роботи вищенаведених осіб, вноситься до списків та відомостей у п’ятиденний строк від дня відповідного факту (п. 41, 42 Порядку).

До списків також має вноситись інформація про зміну прізвища, власного імені та по батькові, реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади. Строк внесення — 5 днів з дня подання працівником відповідних документів. Крім того, про ці факти обов’язково має повідомлятися ТЦК та СП шляхом надсилання відповідного повідомлення щомісяця до 5 числа (абз. 11 п. 34 Порядку).

По-третє, щонайменше один раз на рік підприємство має проводити звірку даних списків персонального військового обліку з обліковими документами ТЦК та СП, де працівник стоїть на обліку. Звіряння здійснюється згідно графіка, затвердженого розпорядженням голови відповідної районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, міського голови (абз. 10 п. 34, 46 Порядку).

Процедура звіряння залежить від того, де находиться ТЦК та СП. Якщо підприємство і ТЦК та СП знаходяться на одній і тій же адміністративно-територіальній одиниці — у встановлений день, відповідальна за ведення військового обліку особа має прибути до ТЦК та СП зі списками. Якщо ж ТЦК та СП перебуває в іншому місці — необхідно надіслати два примірника витягів із списків персонального військового обліку, а також копій військово-облікових документів до таких ТЦК та СП.

Результати звіряння вносяться до журналу обліку результатів перевірок, який також має бути на кожному підприємстві.

По-четверте, крім вищенаведених документів, підприємство має також вести списки військовозобов’язаних та резервістів, яким видано мобілізаційні розпорядження та списки військовозобов’язаних, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час (абз. 6, 7 п. 17 додатку 31 Порядку), а також складати і подавати щороку до 1 грудня до відповідних ТЦК та СП списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць згідно форми у додатку 6 Порядку (абз. 12 п. 34 Порядку).

По-п’яте, Порядком передбачено можливість ТЦК та СП направляти до підприємств розпорядження щодо оповіщення працівників про їх виклик до ТЦК та СП (п. 47 Порядку). У зв’язку з надходженням такого документу, підприємство зобов’язано:

  1. Видати наказ про оповіщення працівників та довести його до відома таких осіб під особистий підпис у частині, що стосується їх прибуття до відповідного ТЦК та СП. Після цього, у триденний строк копію такого наказу має бути надіслана до ТЦК та СП.
  2. У разі надіслання підприємству повісток на відповідних працівників про їх явку за викликом до ТЦК та СП — вручити їх.
  3. Повідомити ТЦК та СП про працівників з числа призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні, з наданням витягів відповідних наказів.
  4. Проконтролювати результати оповіщення та прибуття працівників до ТЦК та СП.

Відповідальність за порушення правил ведення військового обліку

Якщо під час перевірки стану ведення військового обліку відповідні органи виявлять порушення, на підприємство можуть накласти адміністративний штраф, про який йде мова у статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За перше порушення — для посадових осіб — від 200 до 300 нмдг (3400–5100 грн). За повторне впродовж року порушення, а також вчинення цього порушення в особливий період — посадових осіб — від 300 до 500 нмдг (5100–8500 грн).

Справи про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію і, відповідно, справи щодо порушення роботодавцями правил військового обліку як складової такого порушення розглядають ТЦК та СП. Від їхнього імені розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення керівники ТЦК та СП.

Вас може зацікавити

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»

Програму затверджено Генштабом ЗСУ

Навчанням передбачено:

  • Зустрічі з лекторами в ZOOM, згідно навчального графіка
  • Групові та індивідуальні консультації
  • Відповіді на запитання учасників курсу
  • Свідоцтво державного зразка КНЕУ

Залишити заявку

 

Владислав Зайцев

ЮРЛІГА

Переглядів: 1814 Версія для друку
 
Дивіться також:
Списки працівників-призовників до ТЦК та СП: не забудьте подати до 1 грудня
Коли працівник може не повертати гроші за невідпрацьовані дні відпустки?
Нарахування та оплата «лікарняних» у 2024 році
Послуги для роботодавця на порталі ПФУ
Які є пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці?
Списки працівників для медоглядів: як скласти та що потрібно встигнути зробити до 1 грудня?
Обов’язки роботодавця, який працевлаштовує осіб з інвалідністю
Оплата лікарняного працівнику, з яким призупинено дію трудового договору
Затримка розрахунку при звільненні
Правила внутрішнього трудового розпорядку: зразок складання
Звільнення за власним бажанням під час «лікарняного»
Деякі особливості укладення трудового договору в умовах воєнного стану
Матеріальна допомога на оздоровлення
Як вирізняються виплати у працюючих і непрацюючих пенсіонерів: чи вигідно продовжувати працювати?
Правила внутрішнього трудового розпорядку: вимоги та порядок прийняття
Мобілізація працівника одразу після відпустки
Кабмін оновив порядок бронювання працівників
Тривалість оплачуваного «лікарняного» планують збільшити
Розрахунок компенсації відпустки при звільненні
У якому випадку донору крові лікарняний оплачується в розмірі 100%?
Розбронювання працівників підприємства
Як дізнатись про результати оцифрування трудової книжки?
Чи повернуть сумісникам оплату за «лікарняними»?
Все, що потрібно знати про трудовий договір
«Лікарняні» у період мобілізації
Звільнення водія, який втік за кордон під час рейсу
Для яких категорій іноземців не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування?
Додаткова відпустка на дітей: всі правила надання
Оцифрування трудової книжки без електронного цифрового підпису
Чи можна не оплачувати «лікарняний» працівникові, якщо він в цей час працював?
Працівник-сумісник у відрядженні за основним місцем роботи: як оформити відсутність на роботі?
Ветеранська політика у трудових відносинах
Чи може працівник відкликати заяву про звільнення за згодою сторін?
Як впливає відпустка, отримана авансом, на відпустку наступного року?
Визначення посади у штатному розписі: які обмеження врахувати?
Хто має право на дострокову пенсію у зв’язку із скороченням штату?
Як підготуватися до перевірки підприємства ТЦК?
Кого не штрафують за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю?
Надання відпусток працівникам закладів освіти
Повноваження заступника у відсутність директора: чи достатньо посадової?
Як зараховується період отримання пенсії по інвалідності до страхового стажу для оплати «лікарняних»?
Що слід зробити у разі мобілізації працівника?
У яких випадках роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників засобами індивідуального захисту?
Чи зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, період перебування в оплачуваній відпустці?
Як здійснюються виплати за листками непрацездатності?
Паперова трудова книжка: як виправити помилку в даті народження?
Як табелювати сумісника, який знаходиться у відрядженні за основним місцем роботи?
Нюанси виплати компенсації за дні невикористаної відпустки держслужбовцю
Чи може уповноважена особа вносити дані про зміни у трудових відносинах?
Оплата роботи працівнику у вихідний день
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2024 © МЕДІА-ПРО
2024 © HR Liga

Copyright © 2005–2024 HR Liga
Використання матеріалів із журналів Групи компаній «МЕДІА-ПРО» лише за погодженням з редакцією (адміністрацією) порталу.
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються.
Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі.
Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
З усіх питань пишіть на admin@hrliga.com