Що робити, якщо працівник втратив трудову книжку під час війни?
Новини
24.11.2023
Що робити, якщо працівник втратив трудову книжку під час війни?
Оскільки трудова книжка не найголовніша річ у житті людини, про яку вона має думати насамперед, коли в поспіху збирає речі та тікає від війни, але її відсутність може стати причиною відмови при майбутньому працевлаштуванні.
Проте не варто хвилюватися із цього приводу, так як у цій ситуації є кілька можливих варіантів:
Якщо працівник перебуває в трудових відносинах та його трудова книжка залишилась у роботодавця, він може влаштуватися на іншу роботу за сумісництвом. Сподіваємося, що після закінчення війни, доступ роботодавця до кадрової документації буде відновлено і працівник зможе отримати оригінал трудової книжки.
Якщо ж працівник вже звільнився на момент залишення місця проживання або згодом і в нього немає із собою трудової книжки, пропонуємо розглянути наступні варіанти:
Відповідно до ст. 24 КЗпП України, при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Якщо трудова книжка працівника вже була оцифрована та подана до Пенсійного фонду України (ПФУ) та й навіть якщо ні, в персональному кабінеті застрахованої особи на порталі ПФУ в розділі «Електронна трудова книжка» починаючи з 1998 року відображаються відомості про трудові відносини працівника за основним місцем роботи за даними персоніфікованого обліку ПФУ. Таким чином працівник може замовити витяг з реєстру застрахованих осіб особисто або через представника в територіальному відділенні ПФУ за новим місцезнаходженням або онлайн на порталі електронних послуг ПФУ, або ще простіше — на порталі Дія, заповнивши заяву на отримання послуги. Також можна отримати довідки за формою ОК-5 та ОК-7 (індивідуальні відомості про застраховану особу). Звертаємо увагу, що отримання витягу є безкоштовним.
Такі відомості / витяг / довідки можуть бути подані працівником при працевлаштуванні.
Також Інструкцією про порядок ведення трудових книжок від 29.07.1993 р. № 58 передбачена можливість оформлення дубліката трудової книжки. Так, згідно з розділом 5 Інструкції, його оформлення здійснюється, зазвичай, за останнім місцем роботи. У разі відновлення доступу до трудової книжки записи з дубліката про періоди роботи переносяться до трудової книжки, а дублікат анулюється.
У будь-якому разі, звертаємо вашу увагу, що нині відсутність трудової книжки не є підставою для відмови в прийнятті на роботу.
Вас може зацікавити
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.