Нова відпустка для військових, нові правила мобілізації та відстрочки: готують великий законопроект
Новини
22.11.2023
Нова відпустка для військових, нові правила мобілізації та відстрочки: готують великий законопроект
У Парламенті готують до реєстрації великий законопроект щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.
Перелік головних запланованих змін
Перша з них — нова додаткова відпустка із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів військовослужбовцям, яких звільнено з полону (крім тих, хто відмовився від подальшого проходження служби, і бажає звільнитися).
Нові обов’язки для військовозобов’язаних будуть щодо:
обов’язкового проходження медичного огляду та лікування згідно з рішеннями ВЛК;
наявності при собі військово-облікових документів, які пред’являти за вимогою уповноваженого представника ТЦК та СП.
Новими підставами для звільнення з військової служби стануть:
за власним бажанням для іноземців та осіб без громадянства;
у зв’язку із звільненням з полону (крім тих, хто добровільно здався у полон);
у зв’язку з достроковим розірванням контракту для курсантів жіночої статі;
у зв’язку з наявністю інвалідності І чи ІІ групи;
у зв’язку із проведенням організаційних заходів у розвідорганах, СБУ, УДО.
Встановлять право на відстрочку від призову на військову службу педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти.
Передбачать право на проходження військової служби особам з інвалідністю (за їх бажанням), попри наявність підстав для відстрочки від призову під час мобілізації.
Хочуть зменшити коло громадян, які мають право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю І та ІІ групи або яка потребує постійного догляду, до членів сім’ї першого ступеня споріднення, та усунути можливості ухилення від призову під час мобілізації шляхом оформлення фіктивного догляду за особами, які його потребують. Окрім того, військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, втратять право на відстрочку.
Коло осіб, які мають право на відстрочку по догляду за особою з інвалідністю І та ІІ групи або особою, яка за висновком МСЕК потребує постійного догляду, зменшать до членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьки та батьки чоловіка (дружини), діти, діти чоловіка (дружини), у тому числі усиновлені).
Змінять порядок надання відстрочки від призову громадянам, які здобувають передвищу та вищу освіту. Передбачається усунути можливість уникнення від призову шляхом здобуття другої, третьої передвищої або вищої освіти.
Розширюється перелік осіб, які беруться на військовий облік, зокрема:
які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (середнього начальницького) складу або, які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.
Інші пропозиції в майбутньому законопроекті:
скасовується заборона на надання відомостей про реєстрацію місця проживання чи перебування призовниками, військовозобов’язаними та резервістами при укладанні трудового договору;
уточнюються обов’язки місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій щодо мобілізації, а саме здійснювати та забезпечувати оповіщення та прибуття громадян до ТЦК та СП;
уточнюється порядок прибуття військовозобов’язаних та резервістів до ТЦК та СП під час мобілізації, зокрема, на підставі спільного розпорядження керівника місцевої державної адміністрації (військової, військово-цивільної) та керівника ТЦК та СП або розпорядження керівника ТЦК та СП;
надаються повноваження Кабміну затверджувати Порядок організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період на заміну внутрішнім директивним документам Збройних Сил України;
уточнюється порядок присвоєння військового звання «рекрут»;
запроваджується окремий військовий облік військовозобов’язаних та резервістів ГУР та надається право цьому органу призивати на військову службу по мобілізації військовозобов’язаних та резервістів, які проходили військову службу у розвідувальному органі.
Вас може зацікавити
Вебінар «Військовий облік: новий порядок»
Зміст вебінару: • Обов’язок роботодавця щодо ведення військового обліку. • Призначення відповідальних осіб за ведення військового обліку. • Взаємодія роботодавців з іншими органами щодо ведення військового обліку. • Документи роботодавця щодо ведення військового обліку та особливості їх складання. • Контроль ведення військового обліку на підприємствах. • Відповідальність за порушення ведення військового обліку або за його відсутність.