Які відпустки може отримати працівник після звільнення з військової служби?
Новини
09.11.2023
Які відпустки може отримати працівник після звільнення з військової служби?
Після повернення до роботи після військової служби до роботи у працівника можуть виникати питання щодо того, чи може він піти у щорічну основну відпустку відразу, чи зараховувався стаж під час несення служби, чи є він право на додаткові відпустки. Отже, розглянемо їх.
Чи зараховується до стажу, що дає право на щорічну відпустку період військової служби?
У період проходження військової служби працівники не набувають права на щорічну основну відпустку у роботодавця, в якого вони увільнені від виконання обов’язків, передбачених трудовим договором. На практиці це означає, що період проходження військової служби з 19.07.2022 р. не зараховується до стажу роботи для щорічної основної відпустки. Цією датою були внесені зміни до законодавства і наразі період військової служби за призовом під час мобілізації не зараховують до часу, що дає право на щорічну основну відпустку.
Важливо! Дані норми не поширюються на працівників, які вступили до добровольчих формувань територіальних громад та педагогічних та науково-педагогічних працівників, оскільки щодо них зберігається виплата середнього заробітку на місці роботи.
Також, звертаємо увагу, якщо працівник був мобілізований до 19.07.2022 р., то дані періоди будуть враховані до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.
Які інші види відпусток можуть отримати працівники, які увільнялись від роботи на період військової служби?
Учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», можуть отримати:
Додаткову оплачувану відпустку тривалістю 14 календарних днів на рік. Задля отримання такої відпустки, як і інших видів відпустки, працівник пише заяву, подає відповідні підтверджуючі документи щодо свого статусу, а роботодавець видає наказ. Право на таку додаткову відпустку повної тривалості не залежить від відпрацьованого часу в тому чи іншому календарному році. Цей вид відпустки не підлягає поділу на частини чи перенесенню на інший період. Під час звільнення з роботи за неї не надається компенсація.
Відпустку без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку тривалістю до 14 календарних днів щорічно.
Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» мають право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 21 календарного дня щорічно.
Чи передбачені інші пільги та гарантії для таких працівників щодо відпусток?
Так, щорічні відпустки за бажанням працівників в зручний для них час надаються: ветеранам війни та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
Також щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на даному підприємстві за бажанням надаються особам, звільненим після проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби, якщо після звільнення із служби вони були прийняті на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання.
Вас може зацікавити
Консультації з питань військового обліку
Досвідчений експерт дасть відповідь щодо питань військового обліку, розбере конкретну ситуацію клієнта і роз’яснить з урахуванням чинного законодавства й усіх нововведень. Гарантуємо індивідуальний підхід і конфіденційність.