Особливості звільнення держслужбовців у разі виходу на пенсію
Новини
23.10.2023
Особливості звільнення держслужбовців у разі виходу на пенсію
Нацагенство з питань державної служби надало роз’яснення від 16.10.2023 р. № 172 р/з щодо окремих питань припинення державної служби у разі виходу державного службовця на пенсію та продовження строку перебування на державній службі після досягнення державним службовцем 65-річного віку.
Так, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 83 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон № 889) держслужба припиняється у разі виходу держслужбовця на пенсію або досягнення ним 65-річного віку.
Разом з тим згідно із ст. 11 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 р. № 3721-XII заборонено звільняти працівника за ініціативою роботодавця лише тому, що він досяг пенсійного віку. Однак держслужбовець може звільнитися за власним бажанням. Причому у разі звільнення держслужбовця у зв’язку з його виходом на пенсію роботодавець повинен звільнити його у строк, в який майбутній пенсіонер просить у своїй заяві на звільнення.
Варто відзначити, що особа, звільнена у зв’язку з виходом на пенсію може бути знову призначена на посаду державної служби і може повторно звільнитися, щоб вийти на пенсію. Тобто таку підставу для звільнення держслужбовець може використати неодноразово. Проте вихідну допомогу, на яку при звільнені у разі виходу на пенсію або при досягненні 65-річного віку держслужбовець має право отримати лише один раз (ч. 3 ст. 83 Закону № 889). Нагадаємо, що допомога виплачується у розмірі середньої місячної заробітної плати.
На думку НАДС, у раз звільнення у зв’язку з виходом на пенсію держслужбовця, який уже звільнявся на цій підставі з держслужби у іншому держоргані варто звернутись із запитом до цього держоргану стосовно виплати такому держслужбовцю зазначеної вихідної допомоги.
Окремо зазначаємо, що вихід на пенсію держслужбовця чи досягнення ним 65-річного віку, що не призводять до звільнення з державної служби, не дає права на згадану вихідну допомогу.
Важливо, що за потребами служби держслужбовець за рішенням суб’єкта призначення може бути залишений на державній службі після досягнення 65-річного віку, але за його згодою. Рішення про продовження строку перебування на державній службі приймає роботодавець щороку до досягнення держслужбовцем 70-річного віку. При цьому конкурс щорічно проводити не потрібно.
Законом № 889 імперативно регламентовано, що вказане у ст. 34 строкове призначення здійснюється саме на один рік. Проте, на відміну від строкового призначення Закон № 889 не зобов’язує роботодавця продовжувати строк перебування держслужбовця, який досяг 65-річного віку, на державній службі саме на рік.
Також звертаємо увагу, що наказ про продовження строку перебування на держслужбі згідно із ст. 83 Закону № 889 суб’єкт призначення може видати тільки один раз на рік з моменту досягнення держслужбовцем зазначеного віку. Тому, якщо строк перебування на державній службі буде продовжено менше, ніж на рік, подальше продовження строку перебування держслужбовця на держслужбі відповідно до ч. 4 ст. 83 Закону № 889 буде неправомірним.
Вас може зацікавити
Журнал «КАДРОВИК.UA»
Головний кадровий журнал України вже понад 20 років. Для організацій будь-яких форм власності від малих підприємств і ФОП до великих холдингових компаній. З додатковими сервісами для передплатників. А саме: