Українцям врахують страховий стаж для пенсії, отриманий у Росії та Білорусі
Новини
16.08.2023
Українцям врахують страховий стаж для пенсії, отриманий у Росії та Білорусі
Українцям, які працювали в РФ та Білорусі, повернуть їхній страховий стаж, який вони заробили в цих країнах. Отже, роки, які вони там пропрацювали, враховуватимуться при призначенні пенсії.
Законопроект № 9453, який передбачає такі зміни, вже розглянуто та схвалено профільним комітетом Верховної Ради.
З початком війни в Україні наша країна вийшла з Угоди про визнання пенсійних гарантій громадян СНД. Аналогічний крок зробила і Росія. Тобто тепер українські громадяни, які раніше працювали в країнах колишнього Союзу, можуть втратити право на пенсію через те, що їм не враховують частину страхового стажу.
Це стало проблемою для багатьох українців, що якийсь період життя працювали в одній із пострадянських країн та цілком резонно розраховували, що роки роботи в цих країнах увійдуть їм до страхового стажу. Однак із виходом України з угоди їхні надії на те, що вони зможуть вчасно вийти на пенсію, почали танути. Адже до 2028 року українцям уже потрібно буде мати щонайменше 35 років стажу, щоб вийти на пенсію у визначені законом 60 років.
Щоправда, Україна уклала двосторонні договори про взаємне визнання стажу з Азербайджаном, Молдовою, Грузією, а також із трьома прибалтійськими країнами — Латвією, Естонією та Литвою. Однак ні з РФ, ні з Білоруссю зараз, звісно, жодних угод немає. А ті, які ще випадково «завалялись» у «куточках» законодавства, витягуються звідти та анулюються.
Тому новий законопроект, розроблений урядом, значно полегшить життя майбутнім пенсіонерам, яким залишилося зовсім небагато часу до заповітного 60-річчя, та які вже не розраховували вчасно вийти на пенсію.
Отже, українцям повернуть страховий стаж, який вони відпрацювали в РФ та Білорусі, якщо тільки вони там були офіційно працевлаштовані. Але при цьому враховуватиметься лише стаж, а не зарплата, яку вони там отримували. Тобто, для розрахунку пенсії братимуть лише ту зарплату, яку їм виплачували тут, в Україні.
Звичайно, це певною мірою применшує пенсію, на яку вони могли б розраховувати. Адже багато українців працювали в Сибіру та на Далекому Сході на газо- і нафтовидобутку. І там у них були дуже добрі заробітки. Однак ці заробітки їм не врахують.
Як підрахували в Мінсоцполітики, новий закон допоможе вчасно вийти на пенсію близько 1 мільйону українських громадян. Та оскільки російські заробітки не враховуватимуться, це не спричинить значного збільшення витрат із Пенсійного фонду України.
При цьому експерти передбачають, що при оформленні пенсії у наших громадян все ж таки можуть виникнути труднощі.
«Людина може принести трудову книжку, де, наприклад, є печатки російських компаній. Але ПФУ потрібно переконатися, що компанія виплачувала із зарплати працівника соцвнески, які зараховувалися йому до страхового стажу», — зазначив економіст Олег Пензін.
А уточнити нічого не вдасться, оскільки всі ділові зв’язки з РФ сьогодні обрубані.
Вас може зацікавити
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них
Книга обліку руху трудових книжок і вкладишів до них розроблена у відповідності до типової форми № П-10, яку затверджено наказом Міністерства статистики України від 27 жовтня 1995 року № 277. ЇЇ ведення є обов’язковим на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.