Чи можна замінити працівникові щорічну відпустку грошовою компенсацією?
Новини
02.08.2023
Чи можна замінити працівникові щорічну відпустку грошовою компенсацією?
Працівник хоче замінити щорічну відпустку грошовою компенсацією. Чи можливо це?
Заміна працівникові щорічної відпустки грошовою компенсацією можлива лише в окремих випадках, визначених у статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі — Закон № 504).
Зокрема, у статті 24 Закону № 504 зазначено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
У разі звільнення працівника в період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону № 504 (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX).
Слід зауважити, що згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 1 липня 2022 року № 2352-IX, який набув чинності 19 липня 2022 року, частину третю статті 24 Закону № 504 було вилучено. Зазначеною нормою передбачалося перерахування у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошової компенсації за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник. Нині у разі звільнення працівника на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП роботодавець виплачує йому грошову компенсацію за невикористану щорічну відпустку.
У разі звільнення працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, зокрема й грошової компенсації за невикористану відпустку, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у т. ч. при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати (частина перша ст. 116 КЗпП).
У разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, що не була одержана за життя, виплачується членам сім’ї такого працівника, а в разі їхньої відсутності — входить до складу спадщини.
Крім того, статтею 24 Закону № 504 передбачено, що за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні. Тобто за бажанням працівника після використання ним за робочий рік, за який надається відпустка, 24 календарних днів щорічної відпустки, за решту днів невикористаної щорічної відпустки за цей же робочий рік йому може бути виплачено грошову компенсацію. На підставі відповідної заяви працівника в наказі про надання 24 календарних днів щорічної відпустки може бути також передбачено виплату грошової компенсації за решту днів цієї відпустки, одночасно з оплатою наданих днів або відразу після їх використання (лист Міністерства соціальної політики України від 7 грудня 2016 року № 731/13/116-16).
Особам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.
Отже, замінити працівникові щорічну відпустку грошовою компенсацією можна лише в окремих випадках, визначених у статті 24 Закону № 504.
Вас може зацікавити
Посібник «Графік відпусток у період дії воєнного стану» З посібника дізнайтеся про: • Вимоги до складання графіка відпусток • Порядок складання графіка відпусток • Правда та неправда про графік відпусток • Кому і як надати відпустку в перший робочий рік? • Як вести графік відпусток протягом року? • Внесення змін до графіка відпусток • Як надати щорічну відпустку за графіком?