Не секрет, що іноді при виробничих травмах роботодавець приховує факт настання такого випадку. Мотивацією таких дій є пояснення потерпілому, що мовляв «контролюючими органами» буде застосовано великі штрафні санкції, тож з вірою у «спасіння підприємства» в більшості випадків працівники погоджуються свідчити, що випадок травмування стався в побуті.
Згідно вимог статті 22 «Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій» Закону України «Про охорону праці», роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об’єднаннями профспілок.
Відповідно до положень п. 8 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 р. № 337, у разі отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров’я, заяви потерпілого, членів його сім’ї чи уповноваженої ним особи тощо роботодавець зобов’язаний протягом однієї доби повідомити підприємствам (установам, організаціям), зазначеним в абзацах четвертому — дев’ятому цього пункту, з використанням засобів зв’язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2.
Враховуючи вищевикладене, прихований виробничий травматизм — це відсутність своєчасного та належного інформування роботодавцем визначених нормативними документами відповідних установ та організацій.
Найбільш ефективними способами профілактики та виявлення прихованого виробничого травматизму є:
проведення роз’яснювальної роботи серед роботодавців;
підвищення правової грамотності найманих працівників;
здійснення обліку та перехресних перевірок інформації, яка надходить до органів Держпраці від установ охорони здоров’я та роботодавців.
Працівникам можна порадити наступне:
ознайомтесь із Законом України «Про охорону праці» та Кодексом законів про працю України, аби мати правову основу знань у ситуації, коли ваші права порушуються;
вимагайте від роботодавця створення безпечних умов праці;
пам’ятайте, що працівник має право відмовитися від виконання робіт, якщо вбачає, що механізм та умови їх виконання можуть мати негативний вплив на стан його здоров’я;
дотримуйтеся нормативно-правових актів з охорони праці, які затверджені на підприємстві;
вимагайте від роботодавця перегляду інструкцій з охорони праці, якщо їх зміст не в повній мірі розкриває безпечне виконання робіт;
не погоджуйтеся виконувати роботи не за спеціальністю і без відповідного навчання та інструктажу на робочому місці;
у разі травмування під час виконання своїх трудових обов’язків не йдіть на домовленість з роботодавцем та не приймайте його пропозиції свідчити, що ушкодження здоров’я сталося в побуті;
не погоджуйтеся на працевлаштування без оформлення трудового договору;
завжди при працевлаштуванні цікавтеся не тільки розміром заробітної плати, а і умовами праці.
Пам’ятайте, що стан охорони праці на підприємстві залежить як від роботодавця, так і від ставлення до охорони праці кожного працівника.
Вас може зацікавити
Журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Журнал для головних інженерів, спеціалістів з ОП та ПБ підприємств України усіх форм власності. Журнал, в якому втілено тенденції нового часу, а також досвід і практика! Журнал містить:
документи зі зразками заповнення;
коментарі та рекомендації спеціалістів;
матеріали, візуалізовані інфографікою та систематизовані в таблиці;