Практично з початку війни, майже півтора роки в Україні діє жорсткий мораторій на проведення заходів державного нагляду (контролю), зокрема й у сфері охорони праці.
І хоча постановою КМУ від 13.03.2022 р. № 303 припинені планові та позапланові перевірки на період воєнного стану, та все ж передбачено, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави може бути дозволено позапланові перевірки на підставі рішень ЦОВВ, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.
В червні 2023 року Мінекономіки у встановленому порядку відповідним наказом дозволило Держпраці на період воєнного стану проводити позапланові перевірки у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абз. 5, 8 та 9 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Отже, підстави для позапланових перевірок:
звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності);
доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання.
Позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються у порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до доручення Прем’єр-міністра України від травня 2023 року Держпраці зобов’язана протягом травня-грудня цього року забезпечити позапланові перевірки за додержанням законодавства про працю в частині дотримання строків та першочерговості виплати заробітної плати на підприємствах, в установах, організаціях та у ФОП щодо яких наявна інформація про порушення строків виплати заробітної плати більш як за один місяць.
Вас може зацікавити
Журнал реєстрації перевірок
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.