З якого віку допускається прийняття працівників на роботу?
Новини
26.06.2023
З якого віку допускається прийняття працівників на роботу?
Чи можна прийняти на роботу неповнолітніх? Однозначно відповідь буде — так можна. Проте варто пам’ятати, що законодавством України передбачено ряд умов і обставин, дотримання яких є обов’язковим при прийнятті неповнолітніх осіб на роботу.
Згідно законодавства України неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України. При працевлаштування неповнолітнього на роботу обов’язковим є укладення з ним трудового договору.
Вік
Перш за все необхідно звернути увагу на вік неповнолітньої особи. В Україні, як правило, не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. Однак за виняткових обставин дозволяється приймати на роботу неповнолітніх осіб у віці 14 та 15 років.
Так, прийом на роботу особи з 15 років можливий лише за згодою одного із батьків або особи, що його замінює.
Прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку допускається за згодою одного з батьків або особи, що його замінює, виключно для підготовки молоді до продуктивної праці, для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час.
Тривалість робочого часу
Для неповнолітніх працівників встановлюється скорочений робочий час.
Для працівників віком:
від 16 до18 років — 36 годин на тиждень;
від 15 до 16 років — 24 години на тиждень.
учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул — 24 години на тиждень.
Необхідно враховувати, що для учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, тривалість робочого часу не повинна перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, визначеної для осіб конкретного віку. Тобто, для осіб від 16 до 18 років, які працюють протягом навчального року — 18 годин на тиждень, для осіб віком від 14 до 16 років, які працюють протягом навчального року — 12 годин на тиждень.
Заборони для роботодавця при використанні праці неповнолітніх
При працевлаштуванні неповнолітньої особи їй не можна встановлювати випробувальний термін.
Роботодавцям забороняється застосовувати працю неповнолітніх осіб на наступних роботах:
нічні роботи, надурочні роботи, роботи у вихідні дні;
важкі роботи і роботи зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземні роботи (конкретний перелік заборонених робіт даних видів передбачено наказом МОЗ України).
роботи пов’язані з підійманням і переміщенням речей, маса яких перевищує встановлені для неповнолітніх осіб граничні норми. (такі граничні норми визначені наказом МОЗ України).
Оплата праці
Заробітна плата неповнолітнім особам при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.
Праця неповнолітніх осіб, допущених до відрядних робіт, оплачується за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників.
Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. При цьому роботодавці можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.