Головна  Карта сайту  Розміщення реклами на порталі

СПІЛЬНОТА КАДРОВИКІВ І ФАХІВЦІВ З УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
Ласкаво просимо
  Новини
  Бібліотека статей
  Нормативна база
  Зразки документів
  Виробничий календар
  Книжкова полиця
  Хто є хто
  Глосарій
  Розміщення реклами
  Наші партнери
  Форум
Нові матеріали
Підписатися на розсилку





Facebook
Реклама
Реклама
Облік військовозобов’язаних: дії під час прийняття/звільнення працівників
Новини
05.05.2023
Облік військовозобов’язаних: дії під час прийняття/звільнення працівників
 

З моменту набрання чинності 05.01.2023 р. новим Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487 (далі — Порядок), пройшло понад п’ять місяців, однак питання ведення військового обліку на підприємстві і досі залишається одним із найбільш актуальних.

Особливий інтерес зазначена тема становить для HR-менеджерів, на яких, відповідно до Порядку, мають бути покладені обов’язки з ведення персонального військового обліку на підприємстві. У цій статті ми вирішили надати рекомендації HR-менеджерам щодо їхніх дій під час пошуку та прийняття на роботу/звільнення працівників, які є призовниками, військовозобов’язаними або резервістами.

Крок 1. Отримання та перевірка військово-облікових документів та відомостей про військовий облік осіб, а також їх персональних даних до прийняття на роботу (абз. 2 п. 34 Порядку)

З метою ведення персонального військового обліку підприємства під час прийняття на роботу здійснюють перевірку у громадян України наявності військово-облікового документа або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах.

Приймання на роботу, взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки (абз. 2 п. 34 Порядку).

Таким чином, основоположним завданням HR-менеджера на цьому етапі є встановлення наявності в особи відповідного військово-облікового документа до її прийняття на роботу. Працевлаштування призовників, військовозобов’язаних та резервістів без військово-облікового документа є порушенням абз. 2 п. 34 Порядку.

Військово-обліковими документами призовників, військовозобов’язаних та резервістів є наступні документи:

Категорія Поняття Військово-обліковий документ

1.

Призовник Особи у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років, приписані до призовних дільниць Посвідчення про приписку до призовної дільниці

2.

Військово-зобов’язаний Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави Військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного

3.

Резервіст Особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період Військовий квиток

Звертаємо увагу, що в Порядку передбачається можливість відображення в електронній формі інформації з військово-облікових документів особи з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Однак, на цей момент такий спосіб пред’явлення даних військово-облікових документів технічно не впроваджений.

Крок 2. Доведення до призовників, військовозобов’язаних та резервістів Правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (абз. 3 п. 34 Порядку)

Правила військового обліку — це документ, форма якого затверджена Додатком 2 до Порядку. У Правилах військового обліку визначені обов’язки призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також відповідальність за порушення таких правил, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату.

До обов’язків роботодавця належить роздрукування та розміщення Правил військового обліку на видному місці в загальнодоступних приміщеннях підприємства (абз. 2 п. 19 Порядку). Окрім цього, на роботодавця покладається зобов’язання проводити відповідну роз’яснювальну роботу серед працівників, які належать до призовників, військовозобов’язаних та резервістів, щодо виконання ними Правил військового обліку (абз. 7 п. 34 Порядку).

Під час прийняття на роботу працівник повинен бути ознайомлений з Правилами військового обліку під особистий підпис. Цю норму рекомендуємо тлумачити наступним чином:

  • З огляду на позицію, висловлену у низці судових рішень (постанова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 03.08.2021 р. у справі № 754/8132/19; постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 20.01.2021 р. у справі № 903/1048/14, постанова Апеляційного суду Сумської області від 08.11.2018 р. у справі № 583/401/16-ц), термін «власноручний підпис» є синонімом терміну «особистий підпис».

  • Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги», кваліфікований електронний підпис (далі — КЕП) має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

З огляду на зазначене, рекомендуємо здійснювати ознайомлення працівника з Правилами військового обліку, за загальним правилом, шляхом проставлення його особистого (власноручного) підпису. У виняткових випадках таке ознайомлення може бути здійснено за допомогою КЕП.

Крок 3. Внесення у п’ятиденний строк інформації про особу, прийняту на роботу або звільнену, до списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (п. 41 Порядку)

Списки персонального військового обліку ведуться в електронному або паперовому вигляді відповідно до форми, затвердженої Додатком 5 до Порядку, окремо за чотирма групами щодо:

  • військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу;
  • військовозобов’язаних (резервістів) рядового, сержантського та старшинського складу;
  • військовозобов’язаних та резервістів з числа жінок;
  • призовників.

Інформація про чисельність призовників, військовозобов’язаних та резервістів вноситься до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (форма затверджена Додатком 12 до Порядку), що зберігається разом зі списками персонального військового обліку.

Списки персонального військового обліку та відомість оперативного обліку заповнюються та підписуються особою, відповідальною за ведення військового обліку на підприємстві. Відомості щодо осіб, виключених з персонального військового обліку, зберігаються у таких списках до кінця поточного року з відображенням відповідної інформації про їх чисельність у відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Крок 4. Надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу / звільнення працівника повідомлення про зміну облікових даних до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки (абз. 4 п. 34 Порядку)

Повідомлення заповнюється та підписується керівником підприємства за формою, затвердженою Додатком 4 до Порядку. У випадку призначення осіб, відповідальних за організацію та ведення військового обліку, підприємство у семиденний строк з дня видання наказу про це повідомляє відповідний районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, орган СБУ чи підрозділ Служби зовнішньої розвідки, у якому відповідний працівник перебуває на військовому обліку, за формою згідно з Додатком 1 до Порядку.

Також звертаємо увагу на запроваджені Порядком особливості працевлаштування жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність.

Згідно з п. 21 Порядку взяттю на військовий облік на підприємствах підлягають жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Спеціальною нормою стосовно військового обліку жінок є п. 51 Порядку, згідно з яким жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку (тобто не мали військово-облікового документа) до затвердження Порядку, можуть працевлаштуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 р.

Цим же п. 51 Порядку встановлюється обов’язок керівника підприємства повідомити відповідний районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про жінок, які працюють на підприємстві, здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебувають на військовому обліку. Строки такого повідомлення та його форма у Порядку на цей момент не визначені.

Висновки

Для мінімізації ризику притягнення до відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП) рекомендуємо дотримуватися вищезазначених рекомендацій під час підбору кандидатів та здійснення дій щодо прийняття на роботу чи звільнення працівників, які є призовниками, військовозобов’язаними або резервістами.

Звертаємо також увагу, що Порядок містить низку інших зобов’язань, що можуть бути покладені на HR-менеджера як на особу, відповідальну за ведення ПВО на підприємстві. Невиконання чи неналежне виконання будь-якого з таких зобов’язань може бути підставою для притягнення до адміністративної відповідальності. З огляду на це, з метою покращення роботи HR-менеджерів, питання щодо: 1) ведення персонального військового обліку, 2) звіряння облікових даних, перевірки стану персонального військового обліку на підприємстві та 3) алгоритму дій у разі отримання розпорядження про оповіщення працівників про їх виклик за повісткою будуть детально розглянуті у наступних статтях.

Вас може зацікавити

Вебінар «Військовий облік: новий порядок»

Зміст вебінару:
• Обов’язок роботодавця щодо ведення військового обліку.
• Призначення відповідальних осіб за ведення військового обліку.
• Взаємодія роботодавців з іншими органами щодо ведення військового обліку.
• Документи роботодавця щодо ведення військового обліку та особливості їх складання.
• Контроль ведення військового обліку на підприємствах.
• Відповідальність за порушення ведення військового обліку або за його відсутність.

Отримати запис вебінару

 

Вікторія Ганжело, Дарія Шепель

ЛІГА:Бізнес

Переглядів: 1827 Версія для друку
 
Дивіться також:
Доплата за інтенсивність праці
Чи враховують «лікарняні» в зарплату заброньованих працівників?
Відпустка без збереження заробітної плати для батьків абітурієнтів
Внесено зміни до розрахунку середньої зарплати для «лікарняних» та «декретних»
Чи може працівник працювати за сумісництвом під час лікарняного за основним місцем роботи?
Відпустка «авансом»: чи утримувати кошти при звільненні?
Чи є обов’язковим впровадження правил поведінки на приватних підприємствах?
Працевлаштування осіб з інвалідністю: посібник для роботодавців
Форма звернення працівника про проведення остаточного розрахунку при звільненні
Звільнення з ініціативи роботодавця: у яких випадках можливо?
Доплата за суміщення професій чи посад
Спрощене регулювання трудових відносин: чи є право на відпустку?
Державна допомога при народженні дитини
З якої дати настає право у працівника з інвалідністю на збільшену тривалість відпустки?
Допуск працівника до роботи без оформлення: роз’яснення Держпраці з питань перевірок
Чи потрібен наказ про відпустку по вагітності та пологах?
Табелювання сумісника у відрядженні за основним місцем роботи
Чи виплачується компенсація за «дитячу» відпустку при призупиненні трудових відносин?
Оцифрування трудових книжок: як перевірити результат?
Держслужба зайнятості прокоментувала перехід України на 4-денний робочий тиждень
Чи має дистанційний працівник бути постійно на зв’язку?
Алгоритм укладення колективного договору
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки?
Повітряна тривога: дії та відповідальність роботодавця
Як здійснюється оплата праці при дистанційній роботі?
Чи може роботодавець відкликати працівника із відпустки без збереження заробітної плати?
Кого не можна звільнити з ініціативи роботодавця?
11 категорій українців мають право на підтримку у працевлаштуванні
Зразок наказу про звільнення з виплатою вихідної допомоги
Чи підлягає поділу на частини відпустка при народженні дитини?
Працівника мобілізовано, але жодних документів не надано: як оформити його відсутність?
В який строк може бути застосоване дисциплінарне стягнення?
В Україні можуть запровадити 4-денний робочий тиждень
З 1 липня соцвиплати здійснює Пенсійний фонд: що зміниться для українців?
Як має оплачуватись працівникам час перебування в укритті під час повітряної тривоги?
Соціальна відпустка для батьків під час простою: хто має право?
Військовим компенсуватимуть невикористані відпустки: що змінилося?
Трудові відносини під час воєнного стану: дайджест судової практики
Чи може працівник вимагати запровадження для нього дистанційної роботи?
Як правильно залучити працівників до роботи у вихідні та святкові дні?
Електронна трудова книжна ФОПа
Чи можна включити до колдоговору обмеження для сумісників?
Про обов’язок роботодавця пропонувати вакантні посади при вивільненні
Під час повітряної тривоги працівник має право не працювати
Нова підстава позапланових перевірок Держпраці: діє Закон
Додаткова соціальна відпустка в рік народження дітей
Чи визнає Україна документи з окупованих територій?
Відпустка на дітей: відповіді на запитання
Чи має право працівник вимагати оголошення простою?
Чи потрібна заява від працівника на продовження відпустки через хворобу?
Всі новини
Реклама
Проекти для професіоналів
Оголошення
Шановні відвідувачі!
З усіх питань щодо роботи порталу звертайтесь до 
адміністратора
2025 © МЕДІА ГРУПП
2025 © HR Liga
IM R40-02667

Copyright © 2005–2025 HR Liga
Редакція (адміністрація) залишає за собою право не розділяти думку авторів матеріалів, що розміщуються. Редакція (адміністрація) порталу не несе відповідальності за збитки, які можуть бути завдані внаслідок використання, невикористання або неналежного використання інформації, що міститься на порталі. Відповідальність за достовірність інформації та інших відомостей несуть автори публікацій.
Вул. Є. Сверстюка, 11, корпус «А», а/с 185, м. Київ, Україна, 02002
З питань реклами: pr_oppb@mediapro.ua. Передплата видань: 0 800 219 977
З питань роботи сайту: admin@hrliga.com