Чи можна особі з інвалідністю встановити випробувальний термін?
Новини
20.03.2023
Чи можна особі з інвалідністю встановити випробувальний термін?
За нормами чинного законодавства України передбачено систему пільг для працюючих людей з інвалідністю, спрямованих на створення гідних умов для їх продуктивної та безпечної роботи.
Так, відповідно до статті 26 Кодексу законів про працю України, випробування при укладенні трудового договору для осіб із інвалідністю не встановлюється.
Проте, наразі, в умовах воєнного стану, норми законодавства про працю діють з урахуванням вимог Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ (далі — Закон № 2136).
Норми законодавства про працю, які суперечать положенням цього Закону, на період дії воєнного стану не застосовуються.
Відповідно до пункту другого статті 2 Закону № 2136, при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
Тобто, у період дії воєнного стану можна встановлювати випробувальний термін для всіх працівників, у тому числі, осіб з інвалідністю, неповнолітніх, вагітних жінок, одиноких матерів із дітьми до 14 років або дитиною з інвалідністю, внутрішньо переміщених та інших осіб, яких раніше це не стосувалося.
Встановлення випробувального терміну не є обов’язком роботодавця, це його право.
Закон № 2136 діє винятково протягом періоду воєнного стану та втрачає чинність із дня його припинення або скасування, крім частини 3 статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Вас може зацікавити
Книга обліку наказів з персоналу
Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.