Виплата заборгованості по заробітній платі померлого працівника
Новини
30.12.2022
Виплата заборгованості по заробітній платі померлого працівника
Помер працівник, заборгованість по заробітній платі та належні йому виплати обліковуються як кредиторська заборгованість. Дружина працівника виїхала і зв’язок з нею відсутній. Як бути з грошима? Як бути в таких випадках?
Згідно ч. 1 ст. 1227 ЦКУ суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності — входять до складу спадщини.
Відповідно до норм статті 83 КЗпП у разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, що не була одержана за життя, виплачується членам сім’ї такого працівника, а у разі їх відсутності — входить до складу спадщини.
Таким чином невиплачену за життя заробітну плату працівника, а також грошову компенсацію за не використані ним дні відпусток згідно норм законодавства слід виплатити членам сім’ї, а уразі їх відсутності — спадкоємцям, після прийняття спадщини.
Сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства. Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Документами, що підтверджують, що людина була членом сім’ї померлого є копія свідоцтва про шлюб, копія свідоцтва про народження (про усиновлення), копії документів, які підтверджують факт спільного проживання, загального побуту, взаємних прав і обов’язків, кровного споріднення (стаття 3 Сімейного кодексу України від 10.01.2002 р. № 2947-III).
При цьому проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов’язків подружжя. Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов’язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно (додатково див. постанову Верховного Суду від 30.10.2019 р. у справі № 643/6799/17).
Як вбачається із опису ситуації запитання стосується того, як бути із виплатою належних виплат померлому працівнику і разі неможливості зв’язатися із дружиною померлого.
В даному випадку вбачається доцільним вжити заходи щодо оповіщення членів сім’ї померлого про необхідність отримання виплат. Якщо члени сім’ї не відгукнулись чи не має можливості встановити з ними контакт роботодавець може звернутися до нотаріуса. Роботодавець, як боржник, може погасити свій борг шляхом внесення заробітної плати, що належить померлому, на депозит нотаріуса (ч. 1 ст. 537 ЦКУ, лист Мін’юсту від 12.03.2012 р. № 113-0-2-12/13.1). Підтверджує факт внесення коштів на депозит квитанція, яку нотаріус видає після того, як переконається у надходженні коштів на рахунок.
Вас може зацікавити
Авторський дистанційний курс підвищення кваліфікації кадровиків від Вікторії Ліпчанської. Вищий рівень
Курс передбачає всебічний розгляд питань кадрового законодавства: від укладання трудового договору до його розірвання. За результатами успішного проходження навчання: Свідоцтво державного зразка! Термін навчання — 3 місяці. Протягом всього періоду навчання всі учасники можуть ставити запитання, які виникають у них під час опанування лекційного матеріалу або під час професійної діяльності.