Ситуація в країні постійно змінюється. 2022 рік став важким випробуванням для кожного українця. Чимало нововведень отримали й у законодавстві через війну в України, відтак, змінилися й деякі розрахунки. Аби не загубитися у великих масивах інформації, пропонуємо розібрати тему про розрахунок відпускних.
Відпускні 2023: нормативна база
Право на відпустку робітника є державною гарантією, реалізація якої визначається низкою законодавчих актів. Зокрема, головним нормативним документом, що регламентує питання відпусток та виплати відпускних є Закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР. Крім того, усі можливі ситуації з наданням відпусток та обчисленням суми виплат, регулюється Кодексом законів про працю.
Однак, з початком повномасштабної війни в Україні, чинне законодавство зазнало змін, що обумовлені введенням воєнного стану на території країни. Так, Уряд вніс нововведення стосовно надання і компенсації відпусток, обчислення страхового стажу, створення нових видів відпусток для робітників. Усі ці зміни прописані в Законі України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ.
До того ж 19 липня 2022 року став чинним Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 1 липня 2022 року № 2352-IX. Ним змінено ряд норм КЗпП, зокрема у питанні оплати відпустки.
Як нараховуються відпускні у 2023?
Відповідно до ст. 74 Кодексу законів про працю, робітнику надається щорічна відпустка зі збереженням місця роботи та зарплати. Таким чином, відпускні виплати можна формально назвати заробітною платою на час відпустки. Фактично під час відпочинку працівник не виконує роботу, отже виплачується йому середній заробіток. Відповідні норми прописані у Порядку № 100.
Таким чином, розмір відпускних розраховується за простою формулою, де середній заробіток на день треба помножити на кількість днів відпустки.
Зазначимо, що суму середньоденної заробітної плати вираховують шляхом ділення загального розміру виплат за останній рік на кількість календарних днів у розрахунковому періоді. При цьому потрібно відняти святкові (неробочі) дні, а також дні, що були невідпрацьовані без збереження заробітку відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, визначаємо алгоритм дій бухгалтера на момент нарахування відпускних виплат:
обчислити середній заробіток робітника на день;
округлити суму, що вийшла до копійок;
помножити результат на кількість календарних днів відпустки.
Кількість днів для розрахунку відпускних
Показники, котрі стануть у нагоді під час обчислення середнього заробітку на день для визначення суми компенсації в залежності від місяця оформлення відпустки.
Зверніть увагу! Зазначені дані можна використовувати для типових випадків нарахування відпускних. Так, маємо дві обов’язкових умови:
Робітник має пропрацювати на підприємстві повний розрахунковий період (12 місяців).
Не має періодів, у які робітник не працював згідно з законодавством, де не зберігався середній заробіток.
Також, у зазначеній нижче таблиці зменшено святкові дні, що були скасовані на підставі дії особливого стану. Однак, враховано нове свято 28 липня.
Календарні дні для розрахунку відпускних — 2023
Місяць початку відпустки у 2023 році
Місяці розрахункового періоду
Святкових (неробочих) днів
Календарних днів
Кількість днів y розрахунку середньої зарплати
січень
січень 2022 — грудень 2022 р.
3
365
362
лютий
лютий 2022 — січень 2023 р.
1
365
364
березень
березень 2022 — лютий 2023 р.
1
365
364
квітень
квітень 2022 — березень 2023 р.
1
365
364
травень
травень 2022 — квітень 2023 р.
2
365
363
червень
червень 2022 — травень 2023 р.
4
365
361
липень
липень 2022 — червень 2023 р.
6
365
359
серпень
серпень 2022 — липень 2023 p.
7
365
358
вересень
вересень 2022 — серпень 2023 р.
8
365
357
жовтень
жовтень 2022 — вересень 2023 р.
8
365
357
листопад
листопад 2022 — жовтень 2023 р.
9
365
356
грудень
грудень 2022 — листопад 2023 р.
9
365
356
Виплата відпускних у 2023 році
Згідно з текстом ст. 21 Закону про відпустки, що набрала чинності з 19 липня 2022 року, зарплата підлеглим за час відпустки повинна виплачуватися до початку самої відпустки, у випадку, коли інші умови не передбачаються трудовим чи колективним договором. При чому, у договорах про трудові відносини ця умова може змінюватися. Тобто виплатити відпускні вам потрібно не за день до настання дати відпустки, а раніше. Однак, виплатити після відпустки кошти робітнику ви не можете у жодному разі, адже це буде різким погіршенням умов праці, а значить, підприємство буде оштрафоване за недотримання норм чинного законодавства.
Слід зазначити, що раніше закон зобов’язував працедавця виплачувати відпускні за три календарні дні до дати першого дня відпустки.
Розрахунок відпускних при звільненні
В момент звільнення працівника, працедавець повинен виплатити грошову компенсацію за кожен невикористаний день щорічної відпустки. Це регламентується ст. 83 Кодексу законів про працю. Також, у разі припинення трудових відносин, підлеглий має право отримати компенсацію за додаткову відпустку (дитячу) а підставі ст. 24 Закону про відпустки.
Зверніть увагу! На сьогодні тривалість дитячої відпустки обмежена 10 календарними днями, що передбачено ст. 73 КЗпП. У випадку, коли робітник має декілька підстав для надання додаткової відпустки, то може розраховувати на 17 днів без урахування святкових та неробочих.
Сам процес обчислення суми компенсації відпускних при звільненні визначається за відповідними нормами Порядку № 100. Так, розрахунковий період для компенсації завжди той самий — 12 місяців, а про те, як обчислити середній заробіток за день ми вже говорили вище.
Чи включаються лікарняні в розрахунок відпускних 2023?
Багатьох цікавить питання, стосовно того, які види виплат мають розраховуватися до середньоденного заробітку. Нюанс полягає у тому, що у Порядку № 100 наведені усі виплати, котрі не потрібно включати до обчислювального процесу. А саме:
матеріальна допомога (одноразова чи багаторазова);
компенсації та вихідна допомога;
виплати на підставі цивільно-правового договору;
доплати за виконання одноразових окремих доручень, котрі не належать до посадових обов’язків робітника;
компенсації на період відрядження або переведення;
премії;
винагороди за участь у змаганнях чи конкурсах;
пенсії, допомога держави, соціальні виплати;
вартість спецодягу, що був виданий безкоштовно;
вартість путівок до санаторіїв чи будинків відпочинку, що сплачувалися підприємством;
премії до святкових чи ювілейних дат;
відшкодування робітнику за ушкодження здоров’я чи каліцтва;
інші виплати, котрі передбачаються п. 4 Порядку № 100.
Слід зазначити, що до розрахунку середньоденного заробітку маємо включати лікарняні і декретні виплати.
Таким чином, процес нарахування та виплати відпускних не є надто складним, якщо добре у ньому розібратись.
Вас може зацікавити
Книга обліку щорічних і додаткових відпусток
Книга обліку щорічних і додаткових відпусток працівників містить рекомендації щодо її ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також задля використання її даних для підготовки квартальної і річної звітності.