21 вересня 2022 року Верховна Рада України схвалила проект Закону України № 3363 «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». На даний момент Закон направлено на підпис Президента України.
Як стверджують ініціатори законопроекту, основна його мета — це зміцнення фінансової стійкості та покращення надання страхових виплат в системі державного соціального страхування за рахунок покращення адміністрування.
Розглянемо, як саме може вплинути на життя українців законопроект № 3363.
Так, з 1 січня 2023 року Фонд соціального страхування України буде приєднано до Пенсійного фонду України.
Уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку буде Пенсійний фонд України та його територіальні органи діяльність якого спрямовується і координується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення.
Так ініціатори законопроекту вважають, що об’єднання структур Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України, підвищить якість та виконання основних завдань, пов’язаних із соціальними виплатами.
Однак, у законопроекті № 3363 чітко не зазначено, хто саме буде надавати профільні послуги пов’язані з соціальними виплатами та контролювати фінансування тимчасової непрацездатності. У Фонді соцстрахування майже 4000 вузькопрофільних фахівців з питань прийому заяв-розрахунків страхувальників, а у Пенсійному фонді таких фахівців немає.
Таким чином Пенсійний фонд буде перевантажений різнорідними функціями, а отримати страхові виплати пересічним українцям буде ще важче.
У результаті прийняття Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», змін зазнають також пенсійні та страхові виплати.
Так, скасовується оплата за рахунок коштів соціального страхування лікування застрахованих осіб у відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.
Окрім цього, вагітні жінки не отримають повну компенсацію під час декретних відпусток — передбачається лише часткова компенсація:
- скасується плата за інвалідні візки, протези, харчування, одяг, медичні чи соціальні допомоги для осіб з інвалідністю за кошти Фонду, як це було раніше;
- скасується право на пенсію з інвалідності тим, хто став особою з інвалідністю після нещасного випадку на підприємстві;
- замість путівок потерпілим будуть оплачувати лише проїзд до лікувальних закладів.
Також у законопроекті передбачено затвердження за кожним видом соціального страхування власну частку єдиного соціального внеску та складання окремих бюджетів, що має поліпшити обґрунтованість використання коштів та створить стимули до запровадження заходів, які зменшують соціальні ризики за кожним видом соціального страхування.
Однак, Законом не передбачено створення комісій із соціального страхування на підприємствах і в організаціях, а рішення про призначення страхової виплати будуть приймати страхувальники або уповноважені ним особи.
Наразі кінцевий варіант тексту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» ще не оприлюднено, з остаточним його текстом можна буде ознайомитися після підписання закону Президентом України.
Підсумовуючи вищенаведене, можемо сказати, що законопроект № 3363 «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», не містить чіткого визначення, як саме Пенсійний фонд буде надавати послуги у сфері соціальних виплат, ускладнює можливість отримання страхових виплат, які на даний момент надаються Фондом соціального страхування автоматично.
Валерія Сніжна