Мінсоцполітики у листі від 07.07.2022 р. № 53/0/248-22 пояснило роботодавцям, як враховувати період призупинення дії трудового договору при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку виплати матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Призупиненням дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором, що не тягне за собою припинення трудових відносин.
Тож, через об’єктивну поважну причину, чим є військова агресія проти України, сторони трудового договору позбавлені можливості виконувати взаємні зобов’язання (роботодавець щодо забезпечення працівника роботою, а працівник щодо виконання роботи).
Тому період призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією проти України може вважатися періодом, не відпрацьованим з поважних причин.
Середню зарплату для розрахунку лікарняних (декретних) згідно із п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266, обчислюють із суми нарахованої в розрахунковому періоді зарплати, на яку нараховано ЄСВ, розділивши її на кількість календарних днів перебування у трудових відносинах у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, у тому числі через призупинення дії трудового договору.
Додатково при розрахунку суми як «лікарняних», так і «декретних», варто звертати увагу на обчислення страхового стажу, оскільки у період призупинення дії трудового договору призупиняється і сплата ЄСВ, який є умовою для зарахування відповідного періоду до страхового стажу.