Працівник не може відповідати за неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки, що не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на соціальний захист.
На цьому наголосив Івано-Франківський окружний адміністративний суд, задовольняючи позовні вимоги мешканки Прикарпаття до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області.
У справі № 300/2525/22 ГУ ПФУ відмовилося зарахувати до страхового стажу період роботи в 1982–1994 рр. в Івано-Франківському обласному аптекоуправлінні через допущену помилку при заповненні трудової книжки. Зокрема, у даті наказу про прийняття на роботу міститься виправлення та відсутня інформація про реорганізацію підприємства, на якому працювала жінка.
Як зазначив ІФОАС, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте якщо в ній не зазначені відомості, зазначені неповні чи неточні відомості про роботу працівника у певний період, то для підтвердження трудового стажу приймаються інші документи, на підставі яких можна дійти висновку, де і протягом якого періоду працював працівник.
Так, як встановив суд, у цій справі спірний період роботи підтверджується довідкою правонаступника аптекоуправління.
Відповідно до п. 4 постанови КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 р. № 301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб’єкта господарювання. Таким чином, недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника, а отже, й не може впливати на його особисті права.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 р. у справі № 677/277/17.