Як ми писали, заступниця голови Міноборони Ганна Маляр розповіла, що Міноборони і Генштаб пропонують скоротити список професій, представниці яких мають стати на облік.
Маляр звернула увагу, що взяття жінок на військовий облік — це норма закону «Про військовий обов’язок і військову службу» (ст. 1 п. 11), яку Міноборони та Генштаб не можуть змінити, але повинні її дотримуватися. Прийняти рішення щодо внесення змін повинен Парламент.
«Якщо буде змінено цю норму, Міноборони і Генштаб її виконає. Від себе ми підготували пропозиції щодо цих змін у бік добровільності і наш варіант законопроекту перебуває зараз на погодженні в інших міністерствах — такий порядок», — розповіла заступниця голови Міноборони.
Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України запропонувало внести зміни до відповідних законодавчих і нормативних актів у частині взяття жінок на військовий облік, а саме:
- скоротити Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних — відповідно до нинішніх потреб ЗСУ;
- добровільність постановки на військовий облік жінок, які одержали спеціальності, що міститимуться у доопрацьованому переліку;
- визначити, що організація взяття жінок на військовий облік в Україні розпочнеться не раніше ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі.
Нагадаємо, в Україні жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Цей список неодноразово оновлювали, збільшуючи та зменшуючи перелік жінок, які зобов’язані стати на облік.
Перелік спеціальностей та/або професій жінок, зобов’язаних стати на військовий облік:
- Хімія, хімічні технології та інженерія, біологія.
- Інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія.
- Харчові технології, розробка виробництва і перероблення продукції тваринництва.
- Стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування.
- Біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія.
- Ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна.
- Облік та оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, гроші, банківська справа та страхування.
- Видавництво та поліграфія.
- Державна безпека.
- Транспортні технології.
- Будівництво та цивільна інженерія, архітектура та мостобудування, геодезія та землеустрій.
- Авіаційний транспорт, авіаційна та ракетно-космічна техніка.
- Електроніка.
- Журналістика, професійна освіта (за спеціалізацією), спеціальна освіта.
- Психологія, соціологія, політологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.
- Залізничний транспорт.
- Пожежна безпека.
Чи будуть мобілізувати жінок в Україні?
Генштаб та Міноборони неодноразово звертали увагу, що з початку війни в Україні не було примусово мобілізовано жодної жінки. Разом з тим, багато з них добровільно вирішили вирушити на фронт.
«Досвід розгортання всіх військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань до повних штатів воєнного часу свідчить, що на сьогодні в державі немає гострої необхідності суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку. Разом із тим, для Збройних Сил залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій», — прокоментувала Маляр.