У березні 2022 року було запроваджено мораторій на проведення перевірок. Проте у зв’язку із набранням чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX перевірки Держпраці відновлюються, доки триває воєнний стан — в обмежених випадках. Яких саме?
У період дії воєнного стану законодавець допускає проведення позапланових перевірок територіальними органами Держпраці лише з кількох підстав. А саме:
За заявою працівника або профспілки — щодо додержання вимог Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX, а також з окремих питань зі сфери трудових відносин: по-перше, виявлення неоформлених трудових відносин, по-друге, законності припинення трудових договорів. Підставами можуть бути і звернення працівників щодо інших питань, проте в такому випадку необхідне погодження з центральним апаратом Держпраці. Без цього погодження роботодавець має право не допускати територіальні органи Держпраці до перевірок.
За наявності підстав, визначених абзацами 5–8, 10 ч. 1 ст. 6 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V (далі — Закон № 877-V). Тобто за зверненням фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності) (за погодженням Держпраці).
Перевірки можуть проводитися за дорученням Прем’єр-міністра України у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. Це може бути як доручення щодо конкретного роботодавця, так і суб’єктів господарювання (далі — СГ) певної галузі.
Підставою для перевірки може стати настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю СГ.
Перевірки можуть проводитися за зверненням посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення СГ вимог законодавства. А також за зверненням КМВА або обласної військової адміністрації (адже працівники можуть звертатися з повідомленнями про порушення своїх трудових прав до них).
У зв’язку з невиконанням СГ приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 01.05.2022 р. Тобто може бути проведена повторна перевірка.
У період воєнного стану перевірки Держпраці проводяться в порядку, встановленому Законом № 877-V. Роботодавцям варто знати його, щоб у разі перевірки Держпраці впевнитися в її відповідності визначеному законом порядку (наприклад, щодо повідомлення та документів, які мають надати).
Водночас законодавець із розумінням поставився до роботодавців, зважаючи на те, що певні порушення можуть статися вимушено внаслідок війни. Тому в разі виконання роботодавцем приписів про усунення порушень (вчасно та в повному обсязі) штрафи, передбачені ст. 265 КЗпП України, не застосовуються.