В інтернеті шириться багато неперевіреної інформації щодо військового обліку жінок, який буде проводитися з 01.10.2022. До чого дійсно варто готуватися роботодавцям та працівницям?
Чи всім жінкам потрібно ставати на військовий облік із 01.10.2022?
Згідно з ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», на військовий облік військовозобов’язаних беруться жінки, які:
- Мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Їх визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України. Власне, в цьому наказі є два переліки. Перший — це спеціальності та/або професії, споріднені з відповідними військово-обліковими, після одержання яких жінки беруться на військовий облік (їх лише 14). Другий — це перелік спеціальностей та/або професій, споріднених із відповідними військово-обліковими. Загалом варто орієнтуватися на перший перелік. Щодо другого — жінки, які мають ці професії/спеціальності, можуть братися на військовий облік у разі відповідного рішення Генерального штабу ЗСУ про потребу в їх залученні. Також генеральний штаб ЗСУ щороку до 1 березня може доповнювати цей перелік професіями, в яких є потреба (тому зміни варто моніторити).
- Придатні до проходження військової служби за станом здоров’я. Тобто жінки також будуть проходити медичну комісію.
- Придатні до проходження військової служби за віком. Вікові обмеження такі ж, як у чоловіків, від 18 до 60 років.
Тобто ставати на військовий облік із жовтня потрібно буде не всім жінкам, а тільки тим, які підпадають під усі вищенаведені критерії.
Яка процедура постановлення жінок на військовий облік?
Щоб стати на військовий облік, потрібно звернутися із заявою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) (колишня назва — «військкомат»). До заяви треба додати копію паспорта, картки платника податку, свідоцтва про одруження та про народження дітей (за наявності). А також — документи про підтвердження отримання освітнього рівня та довідку за місцем роботи. Після цього ТЦК та СП розглядає документи та приймає рішення щодо того, чи підлягає особа військовому обліку.
Коли варто ставати на облік?
Існує думка, що жінкам, які підлягають військовому обліку, можна уже зараз звертатися з заявою в ТЦК та СП, зокрема, щоб уникнути черг у майбутньому. Проте загалом саме 1 жовтня 2022 року — це початок процедури, яку ввело Міноборони.
Яка відповідальність передбачена, якщо жінка не стане на облік?
Так, законом передбачена відповідальність за ухилення від військового обліку — адміністративна (ст. 210 КУпАП) та кримінальна (ст. 337 КК). Проте 2022 рік вважається перехідним у цьому питанні. Тому поки що відповідальність накладатися не буде.
Також на офіційній Facebook-сторінці Генерального штабу ЗСУ є повідомлення, в якому йдеться про те, що Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України опрацьовано пропозиції щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних лише за їхньою згодою. Генеральним штабом ЗСУ опрацьовано і пропозиції щодо внесення змін до Переліку спеціальностей та/або професій. Зокрема, наразі у Збройних Силах залишається потреба у жінках-фахівцях з медицини, радіотехніки та харчових технологій. Також Генштабом ЗСУ пропонується відкласти це питання до закінчення періоду воєнного стану, адже немає гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку.
Чи зможуть жінки, які підлягають військовому обліку, виїздити за кордон? Адже на чоловіків, які є військовозобов’язаними, поширюється обмеження.
Наразі в законодавстві немає таких вимог щодо жінок, навіть якщо вони підпадають під усі критерії постановлення на військовий облік.
Якщо жінка має освіту з переліку, що підпадає під військовий облік, але фактично працює за іншою професією, або навпаки. В якому випадку треба ставати на облік?
При постановці на облік може враховуватись як професія жінки, так і її спеціальність. Це випливає з того, що жінки підлягають військовому обліку як після одержання спеціальності, яка зазначена у Переліку, затвердженому наказом Міноборони від 11.10.2001 р. № 313, так і під час роботи за професією, яка є спорідненою із відповідною військово-обліковою спеціальністю, яка зазначена в указаному Переліку. Окрім цього, жінка після прибуття до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на облік подає як документи про освіту, так і довідку з місця роботи. Відтак, ставати на облік потрібно і в першому, і в другому випадках.
Якщо жінка має декілька дипломів за освітою, що є в Переліку, та вже на обліку за одною з них. Чи треба ставати на облік і за другою?
На наш погляд, так. Адже законодавство чітко наводить перелік спеціальностей, після отримання яких потрібно ставати на облік. З огляду на це, якщо жінка вже перебуває на військовому обліку за першою спеціальністю, радимо повторно звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки з пакетом документів на підтвердження отримання другої спеціальності. Оскільки потреби у спеціальностях є різними (одну спеціальність потребують більше, іншу — менше), і законодавство не містить положення про те, що жінка береться на військовий облік лише один раз за однією спеціальністю.
Якщо жінка має освіту, яка є в переліку, але вона мати чотирьох дітей (двоє з них до 14 років), вона вважається військовозобов’язаною?
Так, така жінка підлягає військовому обліку і є військовозобов’язаною, але не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі норм ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Наталія Іверук