Чи можуть мене звільнити «одним днем» і як діяти, якщо це сталося?
Підстави для звільнення працівників під час воєнного стану не змінилися. Як і раніше, вимагається наявність однієї з причин, передбачених КЗпП, а також дотримання певної процедури.
Про звільнення роботодавець повинен повідомити працівника за два місяці, а у випадку наявності профспілки або якщо звільнення є масовим — заздалегідь надати інформацію про заплановане скорочення до профспілки та центру зайнятості.
При звільненні за порушення трудової дисципліни (наприклад, за прогул), роботодавець повинен спочатку запросити письмові пояснення від порушника. Тож за відсутності заяви працівника або угоди сторін про припинення трудових відносин звільнити людину протягом одного дня не так просто.
Перша порада працівникам — не писати заяву про звільнення або не підписувати угоду, якщо вони не відповідають вашому волевиявленню.
Водночас Закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» надав можливість роботодавцям змінювати істотні умови працівників без дотримання двомісячного строку попередження. Важливо, що зміна істотних умов праці не дозволяється без змін в організації виробництва і праці, які роботодавець повинен обґрунтувати. Якщо колишні умови праці неможливо зберегти та працівник не згоден на продовження роботи, трудовий договір припиняється за п. 6 ст. 36 КЗпП.
У цьому випадку існує ймовірність звільнення працівника протягом одного дня, але тільки якщо він відмовився продовжувати роботу на нових умовах.
Для захисту від незаконного звільнення працівник може спробувати письмово довести свої претензії та вимоги роботодавцю, звернутися до територіальних органів Держпраці, які скоро можуть відновити перевірки, правоохоронних органів (поліції або прокуратури) або відразу до суду.
Щоб обґрунтувати свою позицію, варто заздалегідь потурбуватися про доказову базу: зберігати всі оригінали чи копії повідомлень та наказів, не підписувати нічого «заднім числом», вказувати на свої заперечення тощо.
Інна Кострицька