7 червня на засіданні Комітету ВР при розгляді законопроекту № 7251 підтримано правку, яка врегульовує питання звільнення роботодавця від обов’язку збереження середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу, із залишенням для цих працівників місця роботи (посади).
Окрім цього, таким працівникам залишається виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Держбюджету відповідно до Закону про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.
У 2014–2015 р.р. роботодавцям компенсували витрати середнього заробітку цим категоріям працівників за рахунок коштів Держбюджету, а починаючи з 2016 р. роботодавці за рахунок власних коштів зберігають середній заробіток. Мають місце і зловживання з боку військоматів, де рекомендують безробітному працевлаштуватись на тиждень до роботодавця, мобілізуватись і отримувати і середній заробіток на час особливого періоду, і грошове забезпечення від Міноборони.
На запит бізнесу 6 червня 2022 року відбулась зустріч з бізнес-активом Федерації роботодавців України, під час якої представники бізнесу обмінялись інформацією стосовно суттєвого збільшення навантаження на роботодавця по витратам на збереження середнього заробітку мобілізованим.
Так, підприємство — виробник електричних систем, кабелів та пластмасових компонентів зі 100% іноземних інвестицій зазначило, що витрати на виплату середнього заробітку працівникам, які призвані на військову службу, складають близько 2 млн євро в рік. Тільки за травень місяць виплачено 4 млн грн. Інвестор дивиться на витрати на персонал та порівнює їх із іншими країнами (Румунія, Словакія, Сербія, Македонія) і Україна явно не у виграшному становищі. Зарплати також неможливо підвищити на тлі росту цін, а це призводить до відтоку персоналу. Є великий ризик, що іноземний інвестор може зменшити інвестиції або взагалі відмовитися надавати Україні проекти.
Компанія у сфері рітейлу зазначила, що до війни витрати зі збереження середнього заробітку мобілізованим складали 15–16 тис. грн на місяць, з початку війни — 400 тис. грн.
Компанії з виробництва текстильних та спортивних товарів заявили, що до війни за місяць такі витрати складали 60–65 тис. грн, після війни — 1,7 млн грн.
Одна з компаній банківського і страхового сектору заявила про збільшення цих витрат в 11 разів.
Отже, уся бізнес спільнота очікує на якнайшвидше прийняття парламентом запропонованих змін.
Нагадаємо, законопроект № 7251 готують до другого читання.