Укладення трудового договору (контракту) між роботодавцем і найманою особою має бути оформлено наказом (розпорядженням) про прийняття на роботу (ст. 24 КЗпП). При цьому не має значення, укладено договір усно чи в письмовій формі.
Із таким наказом (розпорядженням) працівника ознайомлюють під підпис.
Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу має типову форму. Це форма № П-1, затверджена наказом Держкомстату від 05.12.2008 р. № 489 (далі — Наказ № 489).
Проте в разі потреби роботодавець може доповнювати її якимись відомостями або вносити до неї інші зміни. Також він має право й зовсім розробити власну, зручну для нього форму наказу (розпорядження).
Зверніть увагу: типові форми розроблено з метою систематизації та визначення стандартного уніфікованого переліку показників, необхідних для складання форм державних статистичних спостережень із праці. При цьому вимоги типових форм передбачають необхідність ведення первинного обліку зазначених у них показників, а не обов’язковість використання самих типових форм (лист Держстату від 25.08.2021 р. № 19.1.2-26/О-117-21/122).
Таким чином, якщо ви наважилися самостійно розробити форму наказу про прийняття на роботу, то майте на увазі: він повинен містити всі обов’язкові реквізити типової форми № П-1.
Віддаєте перевагу використанню типової форми? Тоді адаптуйте її під вимоги ДСТУ 4163:2020, який набув чинності з 01.09.2021. Адже поки що зміни до Наказу № 489, яким затверджено форму № П-1, не вносилися.
Розглянемо приклади оформлення наказу про прийняття на роботу.
Далі наведено приклад наказу про прийняття на основне місце роботи на невизначений строк з нормальною тривалістю робочого дня типової форми № П-1.
А далі пропонуємо вашій увазі приклад наказу про прийняття на роботу за сумісництвом на час виконання певної роботи (з режимом неповного робочого часу), оформленого в довільній формі.
Важливо! Перш ніж допустити нового співробітника до роботи, не забудьте відправити податківцям повідомлення про прийняття працівника на роботу (далі — повідомлення) за формою, затвердженою постановою КМУ від 17.06.2015 р. № 413. Нагадуємо, що з 05.01.2022 цю форму було оновлено.
Заповнюючи гр. 5 «Категорія особи» повідомлення, зазначаємо категорію «1» для тих осіб, які в заяві про прийняття на роботу визначили своє робоче місце як основне. Категорія «2» призначена для сумісників.
Повідомлення не потрібно подавати при прийнятті на роботу:
1) керівника підприємства, установи, організації;
2) члена виконавчого органу господарського товариства*.
* Вважаємо, що не подавати повідомлення можна лише щодо тих членів виконавчого органу госптовариства, відомості про яких включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.