Призупинення дії трудового договору під час воєнного стану
Новини
24.03.2022
Призупинення дії трудового договору під час воєнного стану
Призупинення дії трудового договору під час воєнного стану є новим інструментом трудових відносин, що запроваджено ст. 13 Закону України № 7160 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який прийняли 15.03.2022 року.
Закон станом на 19.03.2022 року ще не вступив в дію, проте маємо безліч запитань, відповіді на які надаємо.
Що таке призупинення дії трудового договору?
Це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Тобто, за відсутності роботи працівник не працює і не отримує заробітну плату, але посада за працівником залишається, трудові відносини не припиняться, а після усунення причин їх зупинення, поновлюються на тих самих умовах, що і до зупинення.
Чи можливо призупинити дію трудового договору з ініціативи працівника?
Так, ініціатором зупинення дії трудового договору може бути як роботодавець, так і працівник. Це зазначено в самій статті 13 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Адже у працівника також можуть бути причини, які унеможливлюють виконання роботи, наприклад, активні бойові дії на території, де знаходиться його робоче місце, евакуація або виїзд на межі України тощо.
Як оформити призупинення дії трудового договору?
Порядку не визначено законом, тому наразі слід діяти по аналогії з оформленням звільнення або переведення, при цьому врахувати вимоги ст. 13 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»:
Повідомити один одного (за можливості):
якщо ініціатор працівник, то написати заяву або направити роботодавцю повідомлення на електронну пошту чи на месенджер,
якщо ініціатор роботодавець, то просто видати наказ.
Видати наказ про призупинення дії трудового договору, в якому вказати:
підставу (заява працівника) або причини неможливості надання роботи (активні бойові дії, зупинка виробництва, пошкодження майна, відсутність замовлень тощо),
строк зупинення та умови поновлення дії трудового договору (період зупинення),
умови про оплати: із збереження з/п або без виплати з/п,
умови відшкодування з/п, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору.
Ознайомити працівника з наказом (за можливості), направивши його працівнику всіма можливими засобами (поштою, електронною поштою, повідомити телефоном або надіслати повідомлення на месенджер) або під розпис.
Як табелювати призупинення дії трудового договору?
В типовій формі № П-5 не має прямого умовного позначення зупинення дії трудового договору.
Тому, на нашу думку, при заповнені табелю обліку робочого часу можна вказати:
«ІН» — інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул і т. ін.),
«ІВ» — інші види неявок, передбачених колективними договорами, угодами,
«І» — інші види неявок.
Не буде порушенням, якщо кадровик неправильно протабелює період зупинення дії трудового договору. Адже ця процедура зовсім нова для України, тому всі будуть прилаштовуватись вже під час її застосування.
Книга обліку наказів з персоналу розроблена з урахуванням рекомендацій Міністерства праці та соціальної політики України і практичної діяльності кадрових служб. Містить 5 граф і зазвичай застосовується на підприємствах, оскільки є достатньою для збереження усієї необхідної інформації, з рекомендаціями щодо ведення і заповнення.