Як відрізнити самозайнятого працівника від найманого: директива ЄС
Новини
17.12.2021
Як відрізнити самозайнятого працівника від найманого: директива ЄС
Проблема визначення статусу працівників притаманна не лише Україні, а й країнам Європейського Союзу. Щоб не виникало розбіжностей, там підготували окрему директиву щодо мінімальних умов праці в ЄС.
Європейська комісія затвердила нові нормативи, спрямовані насамперед на визначення статусу працівників, які надають послуги через цифрові платформи. Ким їх вважати: самозайнятими чи постійними співробітниками?
Директива говорить: якщо компанія здійснює хоч якийсь контроль над працівником, його треба вважати найнятим за трудовим законодавством.
За даними Єврокомісії, в Європі зараз близько 4,1 млн помилкових самозайнятих. Проблема в тому, що 55% таких працівників заробляють за годину роботи менше за встановлений у країні мінімум.
Згідно з новою директивою зайнятість розрізнятимуть за кількома критеріями. Так, якщо працівник не може домовлятися з клієнтом про оплату, він не може вважатися самозайнятим. Те саме стосується ситуації, коли над працівником є так званий електронний контроль або він не має права відхиляти замовлення, розпоряджатися часом і т. п. У Брюсселі кажуть, що це лише перший крок у бік контролю за наймом на цифрових платформах.
Перша мета — це, звісно, прояснити аспект, який спричинив велику кількість трудових спорів і судових розглядів останніми роками. За даними комісії, останнім часом було винесено понад 100 рішень, в яких здебільшого констатувалося, що працівники були «хибно самозайнятими». І це не тому, що платформи намагалися вийти за рамки норми, а швидше через двозначність закону.
Інший важливий елемент директиви спрямований на те, щоб держави встановили у своєму законодавстві зобов’язання для платформ інформувати працівників як найманих, так і самозайнятих про алгоритми, які використовуються для моніторингу роботи та забезпечення того, щоб остаточний контроль лягав на людину, а не технологію.
Важливе нововведення — третій момент. Ідеться про зобов’язання цих компаній зазначати кількість працівників, систему внесків і рівень соціального захисту.