Лікарняні за час перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину
Новини
15.12.2021
Лікарняні за час перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину
Лікарняні за час перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2
Відповідно до покладених на Фонд соціального страхування України (далі — Фонд) функцій і завдань визначених законодавством України, Фонд та його робочі органи надають застрахованим особам матеріальне забезпечення, здійснюють контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів, контролюють правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Доводимо до відома страхувальників, що раніше згідно рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2» термін тривалості самоізоляції складав 14 днів з моменту контакту із хворим.
З 08 вересня 2021 року набули чинності зміни до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)», затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я від 08.09.2021 р. № 1907. Додатком 5 до цих Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» визначено:
«контактні особи, після вакцинації другою дозою вакцини яких пройшло 14 днів (при 2-дозному режимі) або 14 днів після отримання єдиної дози вакцини (при 1-дозному режимі), а також ті, хто перехворів на COVID-19 протягом останніх 6 місяців (з документальним підтвердженням) за відсутності симптомів не підлягають самоізоляції. При появі у такої особи симптомів COVID-19 вони підлягають обстеженню на визначення антигену SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА (разі неможливості визначити антиген SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА проводять виявлення РНК SARS-CoV-2 методом ПЛР) та самоізоляції до отримання результату обстеження. У разі отримання позитивного результату обстеження до цих осіб вживаються всі відповідні заходи як до особи, яка відповідає визначенню випадку COVID-19;
контактні особи незалежно від наявності симптомів підлягають обстеженню на 5–7 день після контакту на визначення антигену SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА (разі неможливості визначити антиген SARS-CoV-2 з використанням швидких тестів та/або тесту на визначення антигену SARS-CoV-2 методом ІФА проводять виявлення РНК SARS-CoV-2 методом ПЛР) та самоізоляції до отримання результату обстеження. У разі отримання позитивного результату обстеження до цих осіб вживаються всі відповідні заходи як до особи, яка відповідає визначенню випадку COVID-19.
Також, Міністерство охорони здоров’я України 09 вересня 2021 додатково надало роз’яснення до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» у якому зазначило, що контактні особи, незалежно від того є в них симптоми чи немає, повинні пройти тестування на 5–7 день після контакту та перебувати на самоізоляції. Припинити самоізоляцію можна при отриманні негативного результату тесту.
Для застрахованих осіб, які перебували на самоізоляції, статтею 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — ЗУ № 1105) передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі на період перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій.
Також визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу, за винятком медичних працівників, яким допомога по тимчасовій непрацездатності у таких випадках виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу. При цьому враховуються обмеження, які передбачені пунктом 4 статті 19 ЗУ № 1105.
Відповідно до статті 30 ЗУ № 1105 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією із соціального страхування, що створюється на підприємстві, в установі, організації.
Для розгляду питання призначення застрахованій особі матеріального забезпечення за листками непрацездатності за час перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2, комісія повинна враховувати інформацію про вакцинацію застрахованої особи, про дату отримання результату обстеження на визначення антигену SARS-CoV-2 та інше. Якщо такої інформації недостатньо для призначення або відмови у призначенні матеріального забезпечення, необхідно звернутись до робочих органів Фонду для здійснення перевірки правильності оформлення медичного висновку.
Комісія із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Обов’язок роботодавця вести Журнал реєстрації листків непрацездатності передбачений статтею 739 Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2012 року № 578/5.