Незабаром з’явиться новий порядок проведення трудових перевірок Держпраці
Новини
29.10.2021
Незабаром з’явиться новий порядок проведення трудових перевірок Держпраці
На сайті профспілок з’явився текст проекту постанови КМУ «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю».
У пояснювальній записці до проекту постанови нагадано, що постановою КМУ від 21.08.2019 р. №823 (далі — Постанова № 823) затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
Але, як відомо, ще 14 вересня Шостим апеляційним адмінсудом м. Києва у справі № 640/17424/19 скасована Постанова № 823, якою затверджено порядок проведення інспектування у сфері праці та зайнятості населення.
З цієї дати роботодавцям слід враховувати, що:
постанови про застосування штрафів та приписи, які винесені за результатами інспектування до 13.09.2021 р. включно, є законними;
усі, хто оскаржує зараз штрафи від Держпраці в судах, теж можуть використати скасування Постанови № 823 як аргумент на свою користь;
якщо перевірка ще триває та акт не складено, то, на жаль, припинити таку перевірку доволі складно;
якщо в документах на проведення перевірки (наказі та направленні) згадується Порядок або Постанова № 823, то до перевірки можна не допускати.
І ось Мінекономіки вирішило зайнятися розробкою нових порядків. Але про судове рішення фахівці Мінекономіки в пояснювальній записці не вказали.
Проте вони зауважили, що за результатами проведеного аналізу скарг, що надходили від юридичних осіб та ФОПів (роботодавців) на дії інспекторів праці при здійсненні ними перевірок, та враховуючи судову практику з цих питань та необхідність цифровізації перевірок за додержанням законодавства про працюПостанова № 823 потребує вдосконалення.
Так от проектом акта врегульовуються механізм здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Зокрема, планується встановити організаційні питання, пов’язані зі забезпеченням здійснення зазначених функцій, зокрема, встановлення єдиних вимог до посадових осіб, уповноважених на здійснення контролю за додержанням законодавства про працю.
Проектом передбачається ввести нові підходи у роботі інспекції. Зокрема, здійснення превентивних заходів впливу на СГ, а не караючих, з метою запобігання вчинення порушення законодавства про працю.
Журнал реєстрації перевірок розроблений із урахуванням затвердженої форми (наказ Державного комітету України з питань розвитку підприємництва від 10 серпня 1998 року № 18). Хоч ведення Журналу реєстрації перевірок є добровільним, його наявність на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи — підприємця спростить початок проведення перевірки чи інспекційного відвідування та полегшить знайомство з представниками контролюючих органів.