Із декрету в декрет: чи переривати поточну відпустку для догляду за дитиною?
Новини
29.07.2021
Із декрету в декрет: чи переривати поточну відпустку для догляду за дитиною?
Мінекономіки у листі від 01.07.2021 р. № 4712-06/34400-07 розглянуло питання щодо відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон про відпустки) на підставі медичного висновку жінці надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.
Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням, зокрема, жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.
Якщо у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка завагітніла, то відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається такій жінці за її бажанням після переривання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в якій вона перебуває.
Законодавством не передбачено норми щодо переривання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з підстав надання жінці листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами за ініціативою роботодавця.
Водночас частиною третьою статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено, що за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону про відпустки до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, зараховується, серед іншого, час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалось місце роботи (посада) і йому виплачувалася допомога по державному соціальному страхуванню, за винятком частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
З огляду на викладене, період, протягом якого жінці виплачується допомога по вагітності та пологах на підставі медичного висновку, зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
Разом з тим жінка за її бажанням може перервати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, а після її закінчення знову скористатися своїм правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У книзі обліку щорічних і додаткових відпусток працівників подані рекомендації щодо його ведення з метою якісного обліку та здійснення оперативного контролю наданих відпусток, а також, щоб використовувати його дані для підготовки квартальної і річної звітності.